icon_search
  Dziękujemy za Twoją pomoc!

  Dziękujemy za Twoją pomoc!
  Zbiórka Żywności z Tesco.

  Zebraliśmy ponad 101 ton żywności dla potrzebujących. Dzięki temu nasi partnerzy mogą przygotować ponad 240 tys. posiłków dla potrzebujących. Tesco dodatkowo wesprze zbiórkę kwotą 121 200 zł.

  RADOŚĆ Z POMAGANIA

  Tesco bardzo stara się, aby radość, jaka wiąże się jedzeniem, była udziałem każdego. Nie zapominamy o tych, którym poszczęściło się w życiu mniej. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że nasi Klienci także chcą wspierać takie osoby w swoich społecznościach.
  Dzięki współpracy z Bankami Żywności przekazujemy potrzebującym nadwyżki żywności: pieczywa, owoców i warzyw. To produkty dobrej jakości, których jest w naszych sklepach zbyt dużo i nie zostaną sprzedane przed upływem daty przydatności do spożycia. Obecnie już ponad 250 naszych sklepów w Polsce i ponad 500 sklepów w Europie przekazuje nadwyżki żywności do organizacji charytatywnych, aby walczyć z problemem marnowania żywności. Wierzymy w to, że wspólnie możemy pomagać lepiej i efektywniej.
  Ostatnie miesiące w roku to czas, który lubimy spędzać w domu z rodziną i przyjaciółmi, przy stole pełnym smakołyków. W Tesco pomagamy naszym klientom w odkrywaniu radości płynącej z dobrego jedzenia. Dla tych z nas, którzy mają utrudniony dostęp do wartościowych, dobrej jakości produktów żywnościowych dla siebie i swoich bliskich, okres zimowy jest szczególnie trudny, a codzienny ciepły posiłek tym bardziej istotny.
  Co dla nich zrobimy? W pierwszy i drugi weekend grudnia organizujemy w naszych sklepach, jak co roku, Świąteczną Zbiórkę Żywności z naszymi partnerami - Federacją Polskich Banków Żywności i Caritas Polska. Do udziału w zbiórce zapraszamy wszystkich naszych klientów.

  Aktualne wyniki świątecznej zbiórki żywności w Polsce 2017

  • 101 ton

   łączna waga pozyskanej żywności

  • 240 000

   łączna liczba posiłków

  121200

  20% dodatkowa darowizna Tesco wspierająca partnerów zbiórki

  418

  Łączna liczba sklepów

  Przewodnik krok po kroku

  1

  Decyzja o pomocy należy tylko do Ciebie, będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie, jakiego udzieli nam każda osoba. Prosimy o przekazywanie zakupionych produktów, najlepiej takich jak żywność z długim terminem przydatności, naszym wolontariuszom przy wyjściu ze sklepów Tesco albo do punktów zbiórkowych. Dziękujemy!

  Partnerzy Zbiórki Żywności

  Najczęściej zadawane pytania

  W jaki sposób ofiarować żywność?
  W jaki sposób ofiarować żywność?

  To bardzo proste. Przyjdź do jednego z naszych sklepów biorących udział w zbiórce w dniach 1-3 grudnia 2017. W tegorocznej zbiórce udział biorą wszystkie sklepy. Wolontariusze wytłumaczą Ci, w jaki sposób możesz przekazać żywność potrzebującym. Zbieramy żywność trwałą: mąkę olej, przetwory mięsne, warzywne i owocowe, słodycze oraz inne produkty z długą datą przydatności do spożycia. Produkty te można nabyć, robiąc codzienne zakupy, zapłacić za nie w kasie i przed wyjściem ze sklepu oddać je wolontariuszom do oznaczonego kosza zbiórkowego. Dziękujemy za pomoc i udział w zbiórce żywności „Radość z dawania. ”.

  Kiedy można oddać żywność?
  Kiedy można oddać żywność?

  W tym roku drugi raz organizujemy zbiórkę wspólnie z Tesco w  4 krajach w Europie Środkowej:  Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. 

  W Polsce zbiórka odbywa się w dniach 1-3 grudnia z Bankami Żywności  i 8-9 grudnia z Caritas Polska.

  Kraj

  Data

  Czechy

  11 listopada

  Węgry

  24–26 listopada

  Polska

  1-3 grudnia 

  8-9 grudnia

  Słowacja

  9–11 listopada

  Jaką żywność możemy ofiarować?
  Jaką żywność możemy ofiarować?

  Zbieramy żywność trwałą: mąkę olej, przetwory mięsne, warzywne i owocowe, słodycze oraz inne produkty z długą datą przydatności do spożycia.

  Zachęcamy do zapisania ich na swojej  przedświątecznej liście zakupów i przekazania ich wolontariuszom w sklepach. Podarowane zakupy trafiają do magazynów naszych partnerów, gdzie zostaną posortowane, zważone i policzone przez wolontariuszy. 

  Kim są partnerzy zbiórki?
  Kim są partnerzy zbiórki?

  Partnerem Świątecznej Zbiórki Żywności 1-3 grudnia jest Federacja Polskich Banków Żywności. Jest to organizacja pożytku publicznego, której misją jest ograniczanie marnowania żywności i niedożywienia w Polsce. Federacja to sieć 32 Banków Żywności działających przez cały rok w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, a także poprzez odbiór darowizn od producentów i sprzedawców żywności oraz od rolników. Żywność przekazywana jest do organizacji partnerskich na terenie całego kraju. Pomoc dociera do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych oraz osób żyjących w ubóstwie. Banki Żywności w 2016 roku wsparły ponad 1,3 mln osób, przekazując łącznie ponad 140 tys. ton żywności (20 tirów dziennie).

  W Świąteczną Zbiórkę Żywności angażuje się ponad 50 000 wolontariuszy! Świąteczna Zbiórka Żywności to akcja realizowana przez 32 Banki Żywności. 

  Dodatkowo w tym roku 8 i 9 grudnia w 90 naszych sklepach jesteśmy partnerem świątecznej zbiórki żywności z Caritas Polska.

   

  Lokalni partnerzy akcji

  Czechy

  Byznys pro společnost

  Federace Českých potravinových bank

  Armáda Spásy

  Węgry

  Magyar Élelmiszerbank Egyesület

  Polska

  Federacja  Banków Żywności

  Caritas Polska

  Słowacja

  Potravinová banka Slovenska
  Slovenská katolícka charita
  Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
  Depaul Slovensko

   

  Kto otrzyma żywność?
  Kto otrzyma żywność?

  Zebrana żywność trafia do  lokalnych organizacji charytatywnych i jest przekazywana najbardziej potrzebującym: rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym wychowującym dzieci, osobom bezdomnym czy samotnym młodym matkom. Organizacje, które dysponują kuchniami społecznymi, przygotowują ciepłe posiłki. Żywność jest też przekazywana bezpośrednio lub jest wysyłana do rodzin w formie paczek. W każdym przypadku taka pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej jest nieoceniona.

  Kiedy żywność zostanie dostarczona do potrzebujących?
  Kiedy żywność zostanie dostarczona do potrzebujących?

  Okres zimowy i Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnej  pomocy. Banki Żywności i organizacje charytatywne z nimi współpracujące dołożą wszelkich starań, by zebrana żywność trafiła do potrzebujących jeszcze przed Świętami.

  Skąd wiadomo, że żywność trafi do właściwych osób?
  Skąd wiadomo, że żywność trafi do właściwych osób?

  Z naszymi partnerami łączy nas wieloletnia współpraca i w pełni ufamy, że swoją misję wypełniają uczciwie i z troską.

  Na czym polega wasza współpraca z Bankami Żywności?
  Na czym polega wasza współpraca z Bankami Żywności?

  Od wielu lat łączy nas partnerstwo strategiczne z Federacją Banków Żywności i współpracującymi z nią organizacjami charytatywnymi. Posiadamy kilka programów dotyczących wspierania potrzebujących – zbiórki żywności są tylko jednym z nich.

  Podczas zbiórek żywności zapraszamy naszych Klientów do przekazywania żywności o długim terminie przydatności do spożycia.

  Posiadając sieć sklepów na terenie całego kraju, jesteśmy w stanie zorganizować ponad 400 zbiórek żywności, a współpraca z Federacją 32 Banków Żywności gwarantuje szybkie i profesjonalne przekazanie zebranej żywności tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

  Do lata 2016 roku ofiarowaliśmy ponad 5 tysięcy ton żywności, co równa się ponad 12,5 milionom posiłków na terenie Europy Środkowej.

  Od kiedy organizowane są zbiórki żywności?
  Od kiedy organizowane są zbiórki żywności?

  Zbiórki żywności na terenie Europy Środkowej organizowane są od już od kilku - kilkunastu lat (1998 – Polska, 2008 – Węgry, 2013 – Czechy i Słowacja).

  Ile żywności zostało przekazane w ubiegłym roku?
  Ile żywności zostało przekazane w ubiegłym roku?

  W 2016 roku w zbiórkach w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech uczestniczyło 780 naszych sklepów. Oznacza to, że nasi Koledzy oraz Klienci połączyli siły, aby zmienić świat na lepszy w 760 lokalnych społecznościach. Zebraliśmy 462 ton żywności, co równa się ponad 1,1 milionowi posiłków.

  • W Czechach zebraliśmy 113 tony żywności w 2016 r.
  • Na Węgrzech zebraliśmy 153 tony żywności w 2016 r.
  • W Słowacji zebraliśmy 78 ton żywności w 2016 r.
  • W Polsce zebraliśmy 150 ton żywności w 2016 r. (podczas 3 zbiórek – wielkanocnej, wrześniowej i bożonarodzeniowej).
  Czy organizacje charytatywne muszą płacić za udział w zbiórkach?
  Czy organizacje charytatywne muszą płacić za udział w zbiórkach?

  Żadna organizacja charytatywna nie musi płacić za udział w naszych zbiórkach żywności. W tym roku nie możemy już przyjąć nowych organizacji do naszego programu.

  Podczas zbiórek gromadzona jest tylko żywność trwała, a co z produktami świeżymi, takimi jak pieczywo, warzywa, owoce, mięso, nabiał?
  Podczas zbiórek gromadzona jest tylko żywność trwała, a co z produktami świeżymi, takimi jak pieczywo, warzywa, owoce, mięso, nabiał?

  Podczas zbiórek żywności przyjmujemy tylko żywność trwałą, ponieważ musimy mieć pewność, że tak duże ilości produktów nie zmarnują się z powodu przeterminowania.

  Produkty świeże, takie jak pieczywo, warzywa, owoce, dostarczamy bezpośrednio do Banków Żywności w ramach projektu przekazywania nadwyżek żywności. Nadwyżki te są wciąż świetnej jakości, nie są to produkty przeterminowane. Do lata 2017 roku przekazaliśmy ponad 12 tysięcy ton żywności, co równa się ponad 29 milionom posiłków na terenie Europy Środkowej.

  Dlaczego to Klienci proszeni są o oddawanie żywności, zamiast wykorzystywać produkty z zasobów Tesco?
  Dlaczego to Klienci proszeni są o oddawanie żywności, zamiast wykorzystywać produkty z zasobów Tesco?

  Zbiórka żywności jest wspaniałym wydarzeniem dla naszych lokalnych społeczności. Działając wspólnie z naszymi klientami i współpracownikami, możemy zrobić więcej dla potrzebujących.Tesco zapewnia lokalizację zbiórkom i jej komunikację oraz podobnie jak w ubiegłych latach, Tesco przekaże dodatkowo 20% wartości zebranych produktów partnerom zbiórki. Pomoc i wkład Tesco pozwala Bankom Żywności i organizacjom charytatywnym wykorzystać posiadane pieniądze na rozbudowę swoich zasobów i infrastruktury, zamiast przeznaczać je na zakup żywności dla potrzebujących. Co więcej, współpracujemy z krajowymi organizacjami charytatywnymi przez cały rok, ofiarowując nadwyżki żywności z naszych sklepów (ponad 250 w Polsce we wrześniu 2017 roku), a do połowy roku 2017 przekazaliśmy w czterech krajach Europy Środkowej ponad 12  tysięcy ton żywności, co równa się ponad 29 milionom posiłków.

  20% uzupełnienia to niewiele. Dlaczego nie pokrywa się ono z wkładem klientów?
  20% uzupełnienia to niewiele. Dlaczego nie pokrywa się ono z wkładem klientów?

  Łączy nas wieloletnie partnerstwo strategiczne z miejscowymi Bankami Żywności oraz innymi organizacjami charytatywnymi. Mamy także kilka programów dotyczących walki z ubóstwem i głodem – zbiórki żywności są tylko jednym z nich. Nasz dodatek (w 2015 r. ponad 80 tys. euro w Europie) stanowi cenny wkład dla Banków Żywności i innych organizacji charytatywnych, ponieważ mogą one wykorzystać te środki na rozbudowę swoich możliwości i infrastruktury, np. zakup sprzętu do transportu nadwyżek żywności czy zakup pojazdów. W ciągu roku przekazujemy także nadwyżki żywności z naszych sklepów do Banków Żywności, aby pomóc w dożywianiu osób z lokalnych społeczności. Do połowy 2017 roku ofiarowaliśmy w czterech krajach Europy Środkowej ponad 12 tysięcy ton żywności, co równa się ponad 29 milionom posiłków.

  W 2017 roku przekażemy równowartość 1 euro ze sprzedaży każdej świątecznej czapki z kolekcji F&F w sklepach Tesco na terenie Europy Środkowej organizacjom zajmującym się walką z problemem niedożywienia. Tesco zdecydowało się przeznaczyć nie mniej niż 7000 euro organizacjom charytatywnym w związku z tą inicjatywą.

  Inną waszą misją z zakresu CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) jest przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności, a jednak zachęcacie Klientów do kupowania większej ilości produktów. Czy to nie jest sprzeczne?
  Inną waszą misją z zakresu CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) jest przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności, a jednak zachęcacie Klientów do kupowania większej ilości produktów. Czy to nie jest sprzeczne?

  Cała ofiarowana żywność trafi do potrzebujących i nie zostanie zmarnowana. Wdrożyliśmy ponadto autorski program zachęcający do przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. Na bieżąco oferujemy przekazywanie nadwyżek pieczywa, owoców i warzyw z ponad 500 naszych sklepów w Europie. Zobowiązaliśmy się też, że do 2020 roku wszystkie nasze sklepy będą przekazywać nadwyżki produktów dla lokalnych organizacji charytatywnych. Przeprowadziliśmy także badania wśród naszych klientów na terenie Europy Środkowej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej możemy pomóc im w redukcji marnotrawienia żywności w ich domach. Obecnie analizujemy wyniki, aby dostosować naszą ofertę do ich potrzeb.

  Pozbywacie się dużych ilości żywności zdatnej do spożycia. Dlaczego nie przekażecie jej potrzebującym?
  Pozbywacie się dużych ilości żywności zdatnej do spożycia. Dlaczego nie przekażecie jej potrzebującym?

  Wierzymy, że naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie marnotrawienia żywności.  Jesteśmy też  organizatorem wycieczek edukacyjnych  „Od uprawy do potrawy”. Podejmujemy działania, czynimy wiele drobnych zmian, aby pomóc naszym klientom i współpracować z naszymi dostawcami, zredukować marnotrawienie żywności, zaoszczędzić środki, a także pomóc w dożywianiu potrzebujących poprzez przekazywanie nadwyżek żywności z naszych sklepów.

  Naszym celem jest, by żadna żywność, która nadaje się do spożycia, nie uległa zmarnotrawieniu. Nadwyżki z naszych sklepów, które nie mogą być sprzedane, przekazujemy Bankom Żywności i innym organizacjom charytatywnym. Wspólnie opracowaliśmy system sprawnego przekazywania żywności, który zapewnia bezpieczne korzystanie z naszych nadwyżek pieczywa, warzyw i owoców wielu potrzebującym, codziennie, na wszystkich naszych czterech rynkach w Europie Środkowej. Dostarczamy te produkty z ponad 280 naszych sklepów w Europie bezpośrednio do lokalnych Banków Żywności i lokalnych organizacji charytatywnych. Zobowiązaliśmy się, że do 2020 roku wszystkie nasze sklepy będą przekazywać nadwyżki produktów dla lokalnych organizacji charytatywnych.

  Do lata 2017 roku ofiarowaliśmy w czterech krajach Europy Środkowej ponad 12 tysięcy ton żywności, co równa się ponad 29 milionom posiłków.

  Historia zbierania żywności

  Zbiórka żywności 2016