Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Tomaszowie Mazowieckim

Najważniejsze, to widzeć sercem.


Liczba głosów

4654

"Najważniejsze, to widzieć sercem" to hasło przewodnie projektu skierowanego do osób z najbliższego otoczenia osób z dysfunkcją wzroku i osób spotykajacych na swej życiowej drodze osoby niewidome. Jego celem jest uwrażliwienie na potrzeby osób niewidomych i jednocześnie uświadomienie w jaki sposób można ułatwić funkcjonowanie w codziennych czynnościach, w wypełnianiu obowiązków obywatelskich i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz przełamanie barier we wzajemnych kontaktach.

Realizacja projektów

W ramach realizacji zadania zostały zakupione pomoce dla niewidomych. Są to lupy podświetlane składane dla osób słabowidzacych.Zakupiony tez został sprzęt do użytku codziennego ułatwiający prowadzenie gospodarstwa domowego przez osoby z dysfunkcja wzroku: bezpieczne portfele, temperówki do warzyw, szczoteczki z dozownikiem, rękawice silikonowe, lusterka powiększające, tarki do czosnku, obieraczki, igły samonawlwkające. Zakupiono też opaski odblaskowe, w które wyposażaliśmy uczestników spotkań. Zorganizowanych zostało 11 spotkań. W dniu 4 września spotkanie połączone z projekcją filmu "N jak niewidomy" oraz prelekcją na temat "jak dać się lubić". W dniu 15 października spotkanie wielopokoleniowe połączone z pogadankami dwójki tyflopedagogów, którzy odpowiadali na pytania zadawane przez niewidomych i osoby widzące. W dniu 13 listopada spotkanie z osobami najbliższego otoczenia i prelekcją "Jak pomóc osobie niewidomej i słabowidzącej w przestrzeni publicznej, a w dniu 16 listopada spotkanie instruktażowe dla tych osób i niewidomych - praktyczne zajęcia chodzenia z białą laską w nieznanym terenie. W dniu 29 listopada spotkanie w siedzibie koła połączone z zajęciami manualnymi i wyposażeniem członków w drobny sprzęt. W dniu 6 grudnia spotkanie integracyjno - rehabilitacyjne przy udziale tyflopedagoga z prelekcją "Orientacja w przestrzeni oraz sposoby bezpiecznego omijania przeszkód"połączone z wyjazdem do Zakościela na widowisko "Podróż do Betlejem" , w trakcie którego służyła pomocą praktyczną zaprzyjaźniona rehabilitantka. W dniu 10 grudnia spotkanie integracyjne wigilijne, w trakcie którego zaprezentowano tekst brajlowski i okulary dla niewidomych wykrywające przeszkody. W dniach: 30 października,14, 18 i 20 grudnia odbył się cykl spotkań z dziećmi w szkołach i przedszkolu, a tematem przewodnim był temat "Jak odpowiednio zachować się gdy spotkamy osobę niewidomą" połączony z pokazem pomocy ułatwiających życie codzienne niewidomych.

KONTAKT DLA UCZESTNIKÓW

Biuro Programu
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
e-mail: pomagamy@stocznia.org.pl
telefon: 22 100 55 93 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17)

KONTAKT DLA MEDIÓW

Joanna Żołnierska (Agencja Garden of Words)
e-mail: j.zolnierska@gardenofwords.pl
telefon: 512 352 178

POZNAJ NAS