Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.

Przedszkole Publiczne nr 4 w Jaworze z Oddziałami Zamiejscowymi przy ul. Dmowskiego 5

4 pory roku w ogrodzie przedszkolaków


Liczba głosów

27541

„4 pory roku w ogrodzie przedszkolaków” to projekt, dzięki któremu przedszkolaki będą rozwijać swoje zmysły, bawić się i uczyć w kontakcie z przyrodą. Ogród zostanie podzielony na strefy, w których będzie można : odpocząć w cieniu drzew, uprawiać warzywa, zioła i owoce, spędzać aktywnie czas z rówieśnikami, regenerować siły, uczyć się poszanowania wspólnej własności, cieszyć się kolorem kwiatów i ich zapachem, doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami.

Realizacja projektów

Zgodnie z umową nr 23981/2019/2 Oddział Zamiejscowy Przedszkola Publicznego nr 4 w Jaworze przy ul Dmowskiego 5 zakończył realizację projektu 4 pory roku w ogrodzie przedszkolaków, dofinansowanego z programu „Decydujesz, pomagamy”. Głównym założeniem podjętych działań była poprawa estetyki wyglądu przestrzeni otaczającej przedszkole, miejsca znajdującego się w samym centrum osiedla mieszkalnego. Otrzymane 5 000 zł zostało przeznaczone na zakup roślin na żywopłot, drzewek, traw, kwiatów, krzewów oraz na zakup donic ozdobnych i farby do pomalowania ogrodzenia. Dzięki zaangażowaniu rodziców i pracowników przedszkola, zostało pomalowane ogrodzenie oraz zasadzone zostały rośliny. Realizacja projektu pozwoli w niedalekiej przyszłości wykorzystywać codzienne aktywności do przekazania cennej wiedzy dotyczącej miejsca i roli człowieka w środowisku, na rozbudzanie zainteresowań dzieci przyrodą, pokazywanie jej piękna. W obecnej chwili znacząco poprawił się wygląd najbliższego otoczenia, z którego cieszą się nie tylko przedszkolaki, rodzice czy nauczyciele, ale także swoje zadowolenie wyrażają pobliscy mieszkańcy, którzy bacznie obserwowali nasze działania, chwaląc nasz pomysł. Zamiar stworzenia przestrzeni przyjaznej dziecku, czyli ogrodu gotowego na przedszkolne eksperymenty i obserwacje przyrodnicze, miejsca, gdzie chętnie przychodzić będą całe rodziny i zaproszeni goście, a także popołudniami bywać będzie młodzież szkolna stał się realny. Niebawem nasz przedszkolny ogród cieszyć będzie nie tylko oko, ale także kompozycje zapachów roślinnych staną się aromaterapią i terapią kolorem, stanie się miejscem wielozmysłowego poznawania przyrody. O wszystkich naszych podejmowanych działaniach w ramach Projektu TESCO „Decydujesz, pomagamy” na bieżąco informowaliśmy rodziców w Przedszkolnym Kąciku Rodzica. Planując nasadzenia, szukając inspiracji, pomogły przedszkolaki i ich dziecięca fantazja, czyli powstała galeria prac plastycznych przedszkolaków „Ogród moich marzeń”. Posadzone roślinki zabezpieczyliśmy przed zimą podsypując igliwiem. Wiosną, kiedy rośliny pokażą swoje prawdziwe piękno, nagramy film przedstawiający efekty projektu, jego kolejne działania i zachodzące zmiany, umieścimy go na stronie internetowej przedszkola. Zaplanowane na listopad 2019 roku uroczyste otwarcie naszego odmienionego ogrodu podczas PRZEDSZKOLNEGO PIKNIKU RODZINNEGO zostało przesunięte na maj/ czerwiec 2020 r, ponieważ będzie to lepszy czas na ukazanie piękna roślin, kolorów i zapachów (listopad i jesienna pora dla rodzaju roślin zasadzonych w naszym ogrodzie niestety nie sprzyja pokazywaniu ich naturalnego piękna).

KONTAKT DLA UCZESTNIKÓW

Biuro Programu
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
e-mail: pomagamy@stocznia.org.pl
telefon: 22 100 55 93 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17)

KONTAKT DLA MEDIÓW

Joanna Żołnierska (Agencja Garden of Words)
e-mail: j.zolnierska@gardenofwords.pl
telefon: 512 352 178

POZNAJ NAS