Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych "W Labiryncie"

SHOWDOWN NIE TYLKO DLA NIEWIDOMYCH - integracja poprzez nowoczesną edukację i sport


Liczba głosów

27387

Celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom, poprzez zajęcia praktyczne,jak funkcjonują osoby Niewidome w codziennym życiu i jak im pomóc. Dzięki temu, nie tylko wzrośnie ich wrażliwość na osoby niepełnosprawne, ale rozwinie się także umiejętność odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Ponadto, zależy nam na rozpropagowaniu gry SHOWDOWN i zintegrowaniu młodzieży z osobami Niewidomymi poprzez edukację i sport. Dzięki tym zajęciom będą bardziej otwarci na nowe znajomości i pomoc międzyludzką

Realizacja projektów

Wszystko odbyło się zgodnie z założeniami. W projekcie brały udział trzy szkoły – szkoła podstawowa o profilu sportowym nr 21 im. Gerarda Cieślika z Chorzowa, szkoła podstawowa nr 10 im Jana Kochanowskiego z Chorzowa oraz szkoła podstawowa nr 66 im. Janusza Korczaka z Katowic. Największym zainteresowaniem cieszył się etap pierwszy, w którym uczniowie mieli okazję poznać osoby niewidome ich funkcjonowanie w codziennym życiu, pracy i nauce. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak pomóc osobie niewidomej, kiedy się taką osobę spotka na ulicy, jak bezpiecznie prowadzić niewidomego przez jezdnię oraz w jakich sytuacjach taka pomoc jest potrzebna, a w jakich nie. Ponadto uczniowie zgodnie z założeniem dowiedzieli się poprzez zajęcia praktyczne, że w sumie osoba niewidoma to taka sama osoba, jak wszyscy inni, tylko wykonująca niektóre czynności trochę inaczej, lub za pomocą innych narzędzi. W drugim etapie uczniowie gimnazjów, szkół podstawowych oraz początkujący zawodnicy niewidomi, należący do klubu sportowego SMP mieli możliwość zapoznać się w praktyce z dyscypliną showdown i poznać zasady tej gry. Celem tego etapu było sprawienie, aby wszystkie drużyny miały równe szanse. Udało się osiągnąć ten cel, gdyż na turnieju był bardzo wyrównany poziom. Finalnym celem projektu, była integracja osób widzących z niewidomymi. Zrealizowaliśmy również ten cel po przez organizację turnieju w szkole podstawowej nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie. Wnioski końcowe. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na organizowanie tego typu zajęć z młodzieżą ze szkół podstawowych i średnich. Nauczyciele wyrazili zapotrzebowanie na takie zajęcia również w innych klasach. W miarę możliwości i środków Stowarzyszenie W Labiryncie będzie więc przeprowadzało takie warsztaty w szkołach, przedszkolach, a także w urzędach oraz innych placówkach użyteczności publicznej.

KONTAKT DLA UCZESTNIKÓW

Biuro Programu
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
e-mail: pomagamy@stocznia.org.pl
telefon: 22 100 55 93 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17)

KONTAKT DLA MEDIÓW

Joanna Żołnierska (Agencja Garden of Words)
e-mail: j.zolnierska@gardenofwords.pl
telefon: 512 352 178

POZNAJ NAS