Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookie na komputerach naszych użytkowników. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie.

Mazurskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej

"Różni ...ale tacy sami"- wspólna praca i zabawa


Liczba głosów

15017

Zamierzeniem projektu jest organizacja warsztatów i spotkań, które doprowadzą do pobudzenia współpracy między osobami zdrowymi i niepełnosprawnymi, ukształtują wrażliwość na innych, a przede wszystkim dostarczą dobrej, wspólnej zabawy.Celem projektu jest nauka tolerancji i pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych fizycznie, intelektualnie lub emocjonalnie oraz promowanie pozytywnych działań w środowisku lokalnym.

Realizacja projektów

W okresie sierpień-grudzień 2019 w ramach projektu „Różni…ale tacy sami” gościliśmy w naszym warsztacie uczniów szkół, podopiecznych przedszkoli, podopiecznych Zakładu Poprawczego, emerytów, Kętrzyńską Grupę Fotograficzną "KURS". Głównym celem projektu była nauka tolerancji i pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych fizycznie, intelektualnie lub emocjonalnie oraz promowanie pozytywnych działań w środowisku lokalnym. Poprzez cykl zajęć warsztatowych i spotkań integracyjnych, zawodów sportowych kształtowaliśmy w społeczeństwie pozytywne zachowania społeczne, takie jak: społeczna akceptacja i szacunek dla osoby niepełnosprawnej, przeciwdziałanie izolacji, naturalny i życzliwy kontakt interpersonalny, współpraca i integracja. Gościom opowiadano o zasadach funkcjonowania placówki, a następnie oprowadzano ich po pracowniach warsztatu, dzięki czemu mogli zapoznać się z twórczością naszych uczestników. Następnie wszyscy razem przystępowali do warsztatów integracyjnych przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez pracownię gospodarstwa domowego. W tym okresie odbyło się ok. 20 spotkań. Liczba osób objętych działaniem wyniosła ok. 300 osób. Zostały przeprowadzone warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, teatralne, tworzenie biżuterii, recyklingowe-drugie życie koszulki, transferu na materiale, muzyczne, malarskie, relaksacyjne, rękodzieła, integracyjne, ceramiczne, wikliniarskie, linorytu i wystawa wspólnie wykonanych prac oraz rozgrywki sportowe w poszczególnych konkurencjach indywidualnych: bieg 200 m, rzut piłką lekarską tyłem, darty, wyścigi na wózkach 60 m, rzuty osobiste do kosza, rozgrywki w warcaby, przekładanie piłeczek pingpongowych na czas (konkurencja dla wózkowiczów), rzuty woreczkiem do obręczy, slalom między pachołkami z piłką nożną na czas, rzuty piłką palantową, bule oraz konkurencjach zespołowych: przeciąganie liny. Podczas realizacji projektu podawano ciepły posiłek oraz serwowano słodki poczęstunek oraz zimne i gorące napoje. Po zakończeniu rozgrywek sportowych nastąpiło podsumowanie i ogłoszenie wyników. Zawodnicy otrzymali dyplomy, medale, puchary oraz nagrody za udział w zawodach. W przeprowadzaniu konkurencji sportowych pomagało 12 wolontariuszy. W grudniu 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie odbyła się wystawa z realizacji sesji fotograficznej uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie pt. "Zwyczajni-Niezwyczajni" wykonanej przez fotografa Pana Andrzeja Frankowskiego oraz Kętrzyńską Grupę Fotograficzną "KURS".

KONTAKT DLA UCZESTNIKÓW

Biuro Programu
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
e-mail: pomagamy@stocznia.org.pl
telefon: 22 100 55 93 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17)

KONTAKT DLA MEDIÓW

Joanna Żołnierska (Agencja Garden of Words)
e-mail: j.zolnierska@gardenofwords.pl
telefon: 512 352 178

POZNAJ NAS