icon_search

  Wielkanocne DIY – te dekoracje z papieru, witraże i inne ozdoby zrobisz własnoręcznie

  Papier można wykorzystać do tworzenia dekoracji na wiele sposobów. Nasz dom możemy przystroić na Wielkanoc, wykorzystując wyłącznie wykonane z niego ozdoby. Przedstawiamy garść wielkanocnych inspiracji z zakresu DIY (Do It Yourself).

  Validity: 24.3 - 9.3.2017

  Wielkanocna girlanda

   

  Girlandy pozwolą na przyozdobienie miejsca nad kominkiem czy wejścia do salonu. Można je wykonać w domu, w szybki i prosty sposób, przy użyciu kolorowego papieru technicznego, tekturki, ołówka, nożyczek i sznureczka.

  Takie wielkanocne dekoracje z papieru można przygotowywać z całą rodziną, zapewniając sobie i najmłodszym domownikom znakomitą zabawę. Wystarczy na sztywnej tekturce odrysować jajo i wyciąć je nożyczkami. Posłuży ono za szablon do wykonania jednakowych pisanek na potrzeby stworzenia girlandy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by powstała ona również z kolorowych zajączków czy kurczaczków, choć to będzie już bardziej skomplikowane.

  Szablon przykładamy do kolorowego papieru technicznego i odrysowujemy wielokrotnie. Im więcej będzie wyciętych jajeczek, tym dłuższa stanie się nasza girlanda. Następnie wykonujemy w wyciętych pisankach dwie niewielkie dziurki po bokach (np. nożyczkami) i nawlekamy je na sznureczek w dowolnej kolejności. Gotową girlandę wieszamy w uprzednio wybranym miejscu. Na pewno ożywi ona i ozdobi nasz dom.

  Kolorowe pisanki z papieru – płaskie i trójwymiarowe


  W wersji łatwiejszej, przeznaczonej głównie dla najmłodszych, można wykonać pisanki z papieru. Następnie należy umieścić je na pikach (długich patyczkach) i przewiązać na dole wstążeczką. Dzięki temu staną się piękną dekoracją do kwiatów doniczkowych i nie tylko. Do ich wykonania potrzebujemy kolorowej tektury, papieru, ewentualnie kolorowego papieru samoprzylepnego, kleju na gorąco, patyczków i kolorowej wstążki. Z tekturki wycinamy kształt pisanki, a następnie zdobimy ją w dowolny sposób, np. różnymi kształtami wyciętymi z kolorowego papieru samoprzylepnego. Gotową pisankę przyklejamy do patyczka. To prosta, ale i efektowna ozdoba na święta wielkanocne.

  Do wykonania kolorowych trójwymiarowych pisanek z papieru potrzebne będą:

  • kilka arkuszy papieru dekoracyjnego i kolorowego,
  • nożyczki,
  • igła i nitka,
  • zszywacz

  Najpierw wykonujemy szablon pisanki, np. przy użyciu tektury. Następnie odrysowujemy go w pięciu egzemplarzach na arkuszach kolorowego papieru lub papieru dekoracyjnego. Wszystkie elementy pisanki kładziemy jeden na drugim i zaznaczamy linię biegnącą przez środek. Warstwy łączymy przy użyciu zszywacza. Powstałe jajko 3D rozkładamy i wyginamy równomiernie wszystkie jego warstwy, aby utworzyło trójwymiarowy kształt.

  Gotowe pisanki 3D można umieścić w koszyczku jako dekorację lub na przykład powiesić na wielkanocnym drzewku, przeciągnąwszy nitkę przez czubek pisanki.

  Witraże z bibuły

  Kolejną dekoracją świąteczną, którą możemy wykonać samodzielnie, są wielkanocne witraże. Będzie nam do tego potrzebna najlepiej kolorowa tekturka, bibuła, klej, nożyczki i ewentualnie skalpel. By je wykonać, wycinamy z dwóch jednakowych tekturek kształt, np. dużego jajka, a następnie tworzymy na jego powierzchni wzór witraża. Dalej wycinamy wolne miejsca z ramek i wklejamy w nie bibułę w różnych kolorach. Na koniec łączymy z drugim jajeczkiem wyciętym w ten sam sposób i gotowe. Wystarczy przeciągnąć tasiemkę u góry witraża i powiesić go w oknie.