icon_search

  Pisanki mogą być nowoczesne i niecodzienne – oto pomysły, jak wyczarować je, mając pod ręką na przykład… lakier do paznokci

  Malowanie i zdobienie pisanek wielkanocnych to świąteczna tradycja, kultywowana w wielu domach. Jak wykonać piękne, nowoczesne i oryginalne pisanki przy użyciu dostępnych w niemalże każdym domu produktów?

  Validity: 23.3 - 9.3.2017

  Pisanki w stylu glamour

  Bogato zdobione 24-karatowym złotem, szlachetnymi kamieniami, a nawet kością słoniową jajka Fabergé są bezcenne, ale w zaciszu własnego domu możemy wykonać równie lśniące pisanki. Wystarczy skorzystać z cekinów, brokatu i kolorowych kamyczków. Można je przykleić do jajka za pomocą kleju uniwersalnego i ułożyć w misterny wzór. Wcześniej jajka warto pomalować na jednolity kolor, na przykład używając barwników rozpuszczalnych w wodzie. W efekcie powstaną pisanki w stylu barokowym glamour. Pisanki wielkanocne tego typu przyciągają wzrok i są bardzo oryginalne. Jednocześnie stanowią jeden z najciekawszych trendów wielkanocnych ostatnich lat. 

  Proste pisanki marmurkowe

  Marmurkowe jajka świetnie wpisują się w wielkanocne inspiracje, a możemy je wykonać samodzielnie.
  Będziemy potrzebować:

  • lakierów do paznokci w różnych żywych, neonowych kolorach,
  • kubeczka plastikowego lub plastikowej miski,
  • jajek,
  • zmywacza do paznokci,
  • wykałaczek,
  • wody w temperaturze pokojowej.

   Do plastikowego naczynia z wodą w temperaturze pokojowej wlewamy kilka rodzajów lakierów. Powinny zatrzymać się na powierzchni wody, a nie opaść na dno. Jeśli dzieje się inaczej, najprawdopodobniej woda jest zbyt zimna lub zbyt gorąca. Kolory lakierów możemy pomieszać przy użyciu zwykłej wykałaczki lub patyczka. Następnie delikatnie wkładamy jajko do wody i szybko wyjmujemy. Lakiery mają dokładnie oblepić skorupkę, tworząc na jej powierzchni interesujące wzory, przywodzące na myśl marmur. Każda pisanka wykonana w ten sposób będzie jedyna w swoim rodzaju.

  Pisanki z lakieru do paznokci można też wykonać, wykorzystując cienkie pędzelki do ręcznego malowania wzorów. Wymaga to jednak cierpliwości, pomysłu i pewnych zdolności plastycznych.

  Pisanki ze sznurka

  Do wykonania ludowych pisanek będziemy potrzebowali kolorowego sznurka lub kordonka, kleju i ewentualnie kolorowych koralików. Najpierw równomiernie obklejamy sznurkiem całą pisankę, którą potem możemy urozmaicić kolorowymi, przyklejonymi koralikami. Da się je przymocować zwyczajnym klejem. Pięknie będą na niej wyglądały drobne ozdoby wycięte z filcu – kwiatuszki, serduszka czy niewielkie zajączki.

  Niecodzienne pisanki w oknach

  Pisanki-witraże to również ciekawy pomysł na wykonanie oryginalnej ozdoby na Święta Wielkanocne. Nie potrzebujemy do tego jajek. Wystarczy sztywny brystol i różnokolorowe bibuły. Z brystolu wycinamy w dwóch egzemplarzach kształt jajka, a następnie rysujemy witraż w jego obrębie. Wycinamy pola, które mają pozostać wolne, a dalej pomiędzy dwoma elementami brystolu umieszczamy kolorowe bibuły, używając kleju. Sklejamy jajko, dodajemy wstążkę i gotową ozdobę możemy powiesić na oknie.

  Masz apetyt na więcej?
  Poznaj nasze pomysły na pisanki:

  Pisanki z kaszy

  Pisanki w kropki

  Pisanka koronkowa

  Pisanka z życzeniami

  Jak zrobić wydmuszkę?