icon_search

  Jak wybrać odpowiedni plecak do szkoły, aby mieć zdrowe plecy?

  Spośród wszystkich przyborów szkolnych największą uwagę należy zwrócić na plecak.

  Validity: 11.8 - 4.8.2016

  Nie dlatego, że można nim szpanować. Niestety, raczej ze względu na fakt, że jego niewłaściwy wybór i użycie mogą spowodować bardzo duże kłopoty.

  Nierównomierne obciążenie i przeciążenie kręgosłupa w wieku szkolnym często prowadzi do takich problemów jak skolioza, kifoza lub bóle głowy, karku i pleców. Dobra wiadomość jest taka, że stosunkowo łatwo temu zapobiec. Zobaczmy razem, jak to zrobić.

  Jaki plecak wybrać?

  Rozmiar ma znaczenie. Zdrowy rozsądek nakazuje, aby rozmiar plecaka był dopasowany do wysokości dziecka. Co najważniejsze, powinien wygodnie przylegać do pleców. Zdecydowanie należy unikać plecaków, które są szersze od pleców użytkownika.

  Im bardziej miękki, tym lepiej. Wyściełany tył plecaka i szelki naramienne pomagają równomiernie rozkładać obciążenia. Dla małych uczniów to nie tylko wygodniejsze, ale także zdrowsze.

  Pasek na ramię przydaje się nie tylko do wspinaczki. Dzięki niemu droga do szkoły może być dużo przyjemniejsza. Oczywiśćie musi być zapięty. To łagodzi ciężar, który spoczywa na barkach i kręgosłupie szyjnym.

  Jak nosić plecak?

  Każda brawura kosztuje. Nawet tornister zaprojektowany przez NASA nie zapewniłby zdrowego rozwoju uczniowskich pleców, gdyby nosić go tylko na jednym ramieniu. To logiczne, że kręgosłup ulega niepożądanym skrętom i cierpi przy nierównym rozłożeniu obciążenia na mięśniach lędźwiowych.

  Niestety, twojemu synowi zapewne nic to nie powie. Spróbuj go zatem przekonać, mówiąc że nawet astronauci nie noszą plecaków tylko na jednym ramieniu. Ani żołnierze. Dziewczynki bywają rozsądniejsze.

  Odpowiednie dopasowanie ma zasadnicze znaczenie. Oba paski naramienne muszą być tej samej długości. Upewnij się, że są zapięte dość ciasno (lecz nie za bardzo – dwa palce powinny się zmieścić pomiędzy paskiem a ramionami).

  Bardzo ważne jest, żeby dół plecaka kończył się na plecach twojego dziecka, a nie na pośladkach. Niektórym dzieciom plecak spada aż na uda. To jest kompletna katastrofa. To zwiększa nacisk na kręgosłup, a uczeń często nieświadomie kompensuje grawitację pochylając głowę do przodu.

  Górna krawędź plecaka powinna być równoległa do linii barków, ale nigdy nie dochodzić aż do niej.

  Regularne kontrole sprzętu nie są stratą czasu. Uczniowie często drażnią się ze sobą ciągnąc się za tornistry więc paski od czasu do czasu się rozluźniają. Czasem też dzieci rozluźniają je z własnej woli.

  Szkolne plecaki z naszej kolekcji możęsz obejrzeć tutaj.

  Życzymy powodzenia przy wyborze plecaka, a wszystkim uczniom udanego rozpoczęcia lub powrotu do szkoły. A co najważniejsze, dobrego zdrowia!