icon_search

  Dekoracje wielkanocne – jak robiły je nasze mamy i babcie?

  Świąteczne dekoracje mają wiele uroku – szczególnie te, które przygotowujemy razem z bliskimi. Jeśli chcemy, by ta Wielkanoc stała się okresem wyjątkowym, zastąpmy gotowe ozdoby rękodziełem. Jakimi dekoracjami świątecznymi cieszyły się nasze mamy i babcie?

  Validity: 9.3 - 9.3.2017  Stroiki wielkanocne: tradycja i symbolika to podstawa!


  Błędem jest zakładanie, że do wykonania tradycyjnych stroików świątecznych potrzebujemy drogich i trudno dostępnych materiałów. Nasze mamy i babcie do perfekcji opanowały sztukę wykorzystywania tych materiałów, które można było pozyskać za darmo. Stary koszyczek i resztki kolorowych wstążeczek można przecież przemienić w piękną podstawę stroika, w którym znajdą się bazie, gałązki leszczyny oraz kwiaty, takie jak narcyzy czy tulipany. Jeśli nie dysponujemy takim koszyczkiem, możemy wykorzystać gałązki bukszpanu. Nasze babki z powodzeniem używały ich jako materiału idealnego do tworzenia okrągłych stroików lub ich podstaw, więc i nam zadanie to nie powinno sprawić większych problemów. Co koniecznie powinno się znaleźć w tradycyjnym stroiku? Pamiętajmy, że ozdoby wielkanocne to przede wszystkim świąteczna symbolika. Jajka to symbol życia, bazie kotki ¬– odradzania się, a zielone rośliny mają symbolizować nieśmiertelną duszę człowieka. Nasze mamy i babcie w trakcie prac nad dekoracjami wielkanocnymi zawsze pilnowały, by ozdoby, które umieszczały w stroikach wielkanocnych, miały odpowiednią symbolikę.

  Wianki wielkanocne: świąteczna ozdoba każdego wnętrza

  Nasi przodkowie w okresie świąt chętnie przystrajali swe domy kolorowymi wiankami. Wielkanoc jest okresem wyjątkowo przyjaznym dla miłośników takich tradycyjnych dekoracji. Ozdoby w kształcie wianków mogą stać się wyjątkową dekoracją drzwi i okien, a ponieważ ich wykonanie jest świetną zabawą dla całej rodziny, wciąż cieszą się wielką popularnością. Budząca się do życia przyroda dostarczy nam podstawowych materiałów: gałązek, bazi i kwiatów. Taki naturalny stroik można dodatkowo ozdobić kolorowymi wstążeczkami, filcowymi jajkami lub kurczaczkami.

  Świąteczne dzieła sztuki z włóczki

  Wspaniałe dekoracje wielkanocne mogą również powstać z kolorowej wełny. Nasze babcie, wykorzystując włóczkę i szydełko, potrafiły pięknie udekorować świąteczny stół. Baranki i zajączki wykonane w taki sposób wciąż zaliczają się do dekoracji, które bardzo często pojawiają się w wielkanocnych koszyczkach. Frywolitkowe koszulki na pisanki, kolorowe serwetki ozdobione wielkanocnymi motywami – oto kolejne ozdoby świąteczne, do wykonania których wystarczą odrobina włóczki i talentu. 

  Wielkanocne wycinanki

  Kojarzone głównie z Łowiczem, cieszą się dziś popularnością w całej Polsce. Kolorowe wycinanki służące jako ozdoby ścian i okien to kolejna propozycja, z której możemy skorzystać w ramach przygotowania swego domu do tradycyjnych Świąt Wielkanocnych. Wycinanki ozdobione ludowymi wzorami mogą się też świetnie sprawdzić na świątecznych kartkach, które wyślemy znajomym. Kolorowe kwiaty, barwne pisanki oraz wielkanocne koszyczki – oto motywy, które są najpopularniejszymi tematami takich ozdób.


  Własnoręcznie wykonane dekoracje mają wiele uroku. Dzięki nim spędzimy Święta Wielkanocne w wyjątkowym otoczeniu. Rodzinna atmosfera i tradycyjne ozdoby wykonane według zasad, których przed laty przestrzegały nasze mamy i babcie – oto najlepsza recepta na niezapomnianą Wielkanoc.