icon_search

  Czy znasz nasze wielkanocne tradycje? Oto krótki przewodnik po polskich wielkanocnych zwyczajach!

  Z niemal każdym świętem wiążą się tradycyjne zwyczaje, charakterystyczne potrawy, ciekawe obrządki. Choć wiele ludowych wielkanocnych obyczajów dawno już zanikło, niektóre z nich są wszystkim znane aż do dziś. Święcenie pokarmów czy śmigus-dyngus to tylko niewielka część polskich wielkanocnych tradycji.

  Validity: 24.3 - 24.3.2017

  Jajko – symbol odrodzenia


  Od wieków jajko stanowi symbol życia i odrodzenia. Nic więc dziwnego, że stało się też symbolem wielkanocnym – świętujemy przecież zwycięstwo nad śmiercią. Wiele wielkanocnych tradycji związanych jest zatem z jajkami, chociażby przygotowywanie barwnych pisanek. Wielkanocne pisanki wykonać możemy na wiele różnych sposobów. Najłatwiej jest wykorzystać dostępne w marketach barwniki do jajek. Możemy też zabarwić jaja w sposób naturalny, używając łupin cebuli. Inne ciekawe sposoby ozdabiania jajek to malowanie woskiem, oklejanie materiałami, a nawet… malowanie lakierem do paznokci!

  3 pomysły na kolorowe pisanki

  Święcenie pokarmów

  Jeśli chodzi o polskie zwyczaje wielkanocne, najbardziej znanym z nich i do dziś praktykowanym jest święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę przynosimy pięknie przystrojone koszyczki wielkanocne do kościoła, gdzie zostają poświęcone przez kapłana. Jest to także okazja do odwiedzenia tradycyjnego Grobu Pańskiego. Pokarmy ze święconki spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Co powinno znaleźć się w koszyczku? Na pewno będące symbolem życia jajko, figurka Jezusa Zmartwychwstałego lub baranek, mięsa pieczone i wędliny (symbol obfitości i zakończenia postu), chrzan (symbol goryczy i cierpienia Męki Pańskiej), masło (symbol dobrobytu). Do koszyczka wkładamy też często wielkanocne baby, kolorowe pisanki czy rzeżuchę. Warto przyozdobić go żywymi baziami. Całość przykrywamy białą dekoracyjną serwetką.

  Jak ozdobić wielkanocny koszyczek?

  Chlebek do koszyczka wielkanocnego

  Wielkanoc – czas radości i zabawy

  Wielkanoc to nie tylko stół uginający się pod ciężarem pysznych potraw – to także możliwość spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zastanawiając się, co robić w święta, warto przypomnieć sobie tradycyjne gry wielkanocne. Jedną z nich jest gra w tzw. „zajączka”. Polega ona na szukaniu ukrytych w domu lub ogrodzie symbolicznych upominków dla każdego członka rodziny. Niekiedy też chowa się w różnych miejscach pisanki; każdy próbuje znaleźć ich jak najwięcej. W Poniedziałek Wielkanocny nie zapominajmy o tradycji śmigusa-dyngusa. To świetna okazja, by zerwać z rutyną i poszaleć w gronie najbliższych – wszystkie dzieciaki będą zachwycone!

  Zastanawiasz się, co na Wielkanoc sprawdzi się najlepiej? Polskie tradycje są piękne, warto się nimi zainspirować!

  Przepisy na śniadanie wielkanocne ze smakiem