Walka z marnowaniem żywności – badanie rezultatów w sklepach

Walka z marnowaniem żywności – badanie rezultatów w sklepach

Luty 2019

W Tesco od lat pracujemy nad ograniczaniem ilości marnowanej żywności – wprowadzając szereg inicjatyw, które wspierają nasze poczucie odpowiedzialności w tym zakresie. Poczynając od kwestii operacyjnych, jak odpowiednie planowanie dostaw towarów do sklepów czy przecenianie produktów o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia, po przekazywanie pełnowartościowych produktów bezpośrednio z naszych sklepów do lokalnych banków żywności i organizacji charytatywnych – wszędzie widoczne jest wspaniałe zaangażowanie naszych koleżanek i kolegów.


Rok 2018 to kolejne postępy w ramach przekazywania nadwyżek żywności. We współpracy z naszymi partnerami, Bankami Żywności, Caritas Polska pomogliśmy 560 organizacjom charytatywnym i zapewniliśmy potrzebującym ponad 7,5 miliona posiłków! Aktualnie ponad 270 sklepów Tesco w Polsce przekazuje nadwyżki żywności, z czego 100 dołączyło przez ostatni rok!


Od kilku miesięcy proces ten jest testowo wspierany przez aplikację Food Cloud. Nowa technologia, informując organizacje charytatywne o ilościach i lokalizacji dostępnych produktów w czasie rzeczywistym, pozwoli uprościć proces przekazywania nadwyżek i zachęci nowe organizacje do wzięcia udziału w tej inicjatywie.


Teraz wykonujemy kolejny ważny operacyjnie krok w podejmowanych przez nas działaniach. Chcemy mierzyć osiągane przez nas rezultaty i na bieżąco sprawdzać, jaką ilość nadwyżek przekazują poszczególne sklepy, które lokalizacje dołączają do programu przekazywania żywności, gdzie mamy sukcesy, a gdzie potrzebne jest wsparcie. Bardzo cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, co już udało nam się osiągnąć.