Pierwszy krok do kariery z Ekstraklasą

Pierwszy krok do kariery z Ekstraklasą

Wrzesień 2017

Ekstraklasa, nasz program rozwojowy dla absolwentów, którzy myślą o intensywnym rozwoju zawodowym i awansie na stanowisko kierownicze w ciągu roku, to szansa dla młodych i ambitnych ludzi stawiających swoje pierwsze zawodowe kroki. Dlatego do tegorocznej edycji, która wystartowała 5 września, zgłosiło się aż 316 kandydatów!
Program Ekstraklasa to 12-miesięczne, intensywne szkolenie, podczas którego uczestnicy stają przed wyzwaniami rozmaitych obszarów biznesu, w których działamy w Tesco. Już od pierwszych dni uczestnicy otrzymują ambitne cele operacyjne, a także indywidualne plany rozwoju zawodowego. Po realizacji programu młodzi absolwenci mogą kontynuować swoją karierę w strukturach naszej firmy.
Nasz program dla absolwentów cieszy się dużą popularnością. Chęć udziału w tegorocznej edycji wyraziło ponad 300 absolwentów rozmaitych kierunków studiów. Wszyscy kandydaci poddali się kolejnym etapom rekrutacji, wśród których znalazły się: test sprawdzający znajomość języka angielskiego, wywiad telefoniczny, a także rozmowa kwalifikacyjna. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się 40 osób, spośród których Ekstraklasistami zostało ostatecznie 15. To oni na początku września rozpoczęli stawianie swoich pierwszych zawodowych kroków w Tesco. Czym tłumaczą swój udział w Ekstraklasie? Zapytaliśmy Monikę i Adama, tegorocznych uczestników programu. Przeczytajcie nasz wywiad!
Skąd dowiedzieliście się o rekrutacji do programu Ekstraklasa?
Adam: Pierwszy raz usłyszałem o programie Ekstraklasa w czasie uczestnictwa w programie Ambasador Tesco rok temu. Kilkukrotnie spotykałem uczestników tego programu przy różnych okazjach, szczególnie przy organizacji stoisk Tesco na targach pracy w różnych miastach. Dopytując o szczegóły, zebrałem wystarczająco dużo informacji i odwagi do tego, by przystąpić do programu Ekstraklasa.
Monika: Do programu aplikowałam przez stronę internetową pracuj.pl. Przed złożeniem dokumentów zebrałam kilka zachęcających informacji na temat Tesco, dlatego postanowiłam spróbować.
Co zainteresowało Was w ofercie programu Ekstraklasa? Jakie największe wyzwanie stwarza on dla Was?
Adam: Myślę, że dla mnie najciekawszymi aspektami Ekstraklasy jeszcze przed przystąpieniem do programu były możliwości wzięcia udziału w dodatkowych, profesjonalnych szkoleniach z umiejętności miękkich, a także nauka zarządzania w praktyce. Uważam, że zawarte w programie szkolenie na stanowisko kierownika zespołu będzie ogromnym, ale też inspirującym i wartościowym wyzwaniem.
Monika: Najbardziej zainteresował mnie udział w międzynarodowych projektach i kontakt z innymi uczestnikami programu z różnych krajów, a poza tym możliwość rozwoju zawodowego poprzez szkolenia oraz sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce. Cały projekt będzie dla mnie dużym wyzwaniem. Zyskam nowe umiejętności pod okiem doświadczonych pracowników Tesco.
Jak wyglądał proces rekrutacji?
Adam: Po wysłaniu listu motywacyjnego wraz z CV sprawdzono telefonicznie moje umiejętności językowe oraz zaproszono do udziału w kilku testach na platformie e-learningowej – zarówno sprawdzających znajomość języka angielskiego, jak i umiejętność logicznego myślenia. Ostatnim etapem było zaproszenie na Assessment Center, gdzie miałem okazję zaprezentować siebie oraz swoje umiejętności interpersonalne.
Monika: Aplikowałam przez stronę pracuj.pl, wysłałam CV i list motywacyjny. O kolejnym etapie poinformowano mnie telefonicznie i mailowo. Następne etapy obejmowały testy językowe, rozmowę telefoniczną, testy logiczne i liczbowe. Wszystko rozstrzygnęło się podczas Assessment Center w Łodzi. Proces był dość długi, ale wart poświęcenia tego czasu.
Jak oceniacie pierwszy tydzień program? Co najbardziej się Wam podobało?
Adam: Pierwszy tydzień trwania programu uważam za bardzo obiecujący. Mimo prawdziwego ogromu wiedzy, która jest nam przekazywana jako nowym pracownikom Tesco, szkolenia z umiejętności bazowych czy informacja zwrotna z Assessment Center są elementami, które najbardziej mi się podobały i z pewnością będą miały największy wpływ na kierunek rozwoju, który obiorę w czasie trwania programu.
Monika: Organizacja szkoleń w pierwszym tygodniu to świetny pomysł, by wprowadzić uczestników w środowisko firmy. Dostałam dużo przydatnych informacji dotyczących programu oraz feedback z Assesment Center. Z pewnością ułatwi mi to start w nowej pracy.