Oto tegoroczne wyniki naszej walki z marnowaniem żywności

Oto tegoroczne wyniki naszej walki z marnowaniem żywności

Maj 2018

Aby wyprodukować, przetransportować i przetworzyć żywność, zużywamy na co dzień wiele naturalnych zasobów. Jednocześnie na świecie wciąż bardzo wiele ludzi cierpi głód. W tych okolicznościach, jako jedna z największych sieci handlowych w Polsce, czujemy się odpowiedzialni za maksymalną redukcję poziomu marnowania żywności, która wciąż nadaje się do zjedzenia.
Dlatego jako pierwsza sieć w Europie Środkowej publikujemy nasze roczne dane dotyczące niemarnowania żywności. Wierzymy, że jeśli dokładnie coś zmierzymy, możemy jeszcze lepiej sobie z tym radzić. Raport walki z marnowaniem żywności służy nam nie tylko do zaprezentowania naszych osiągnięć na tym polu, ale także zidentyfikowania obszarów, w których możemy jeszcze wiele naprawić.
W 2017 roku opublikowaliśmy raport po raz pierwszy – najnowszy raport jest zatem tym, który pomaga nam porównać wyniki i zrozumieć dotychczasowe osiągnięcia, a także postępy.
W roku finansowym 2017/18 w Tesco Polska mniej niż 1% sprzedanej żywności zmarnowało się – o 1/3 mniej niż w roku 2016/17. Nasze sklepy walczą z marnowaniem żywności, współpracując z Bankami Żywności oraz Caritas Polska. W minionym roku przekazały 2 245 ton niesprzedanych bezpiecznych do spożycia nadwyżek żywności do ponad 450 lokalnych organizacji charytatywnych, co umożliwiło przygotowanie 5,3 mln posiłków dla najbardziej potrzebujących. To fantastyczne rezultaty, z których mamy prawo być wszyscy bardzo dumni!
Najważniejsze osiągnięcia:
– W całej Europie Środkowej sprzedaliśmy ponad 3 miliony ton żywności, z czego ponad 51 tysięcy ton zmarnowało się.
– W porównaniu z poprzednim rokiem w całej Europie Środkowej zmniejszyliśmy o 30% ilość zmarnowanej żywności.
– Zwiększyliśmy o 100% ilość przekazanej żywności do Banków Żywności i lokalnych organizacji charytatywnych przez sklepy w Czechach, Słowacji, Polsce i na Węgrzech.
– We wszystkich czterech krajach w roku finansowym 2017/18 przekazaliśmy w ramach współpracy z Bankami Żywności oraz lokalnymi organizacjami charytatywnymi ponad 10 tysięcy ton żywności z naszych niesprzedanych nadwyżek żywności.
– To umożliwiło przygotowanie ponad 25 milionów posiłków dla najbardziej potrzebujących.
– W całej Europie Środkowej żywność przekazuje na co dzień ponad 600 sklepów.
Walka z marnowaniem żywności to nasz priorytet. Naszym celem jest sprawienie, żeby któregoś dnia żadna nadająca się do spożycia żywność nie trafiała do kosza. Wspólnie z wszystkimi naszymi pracownikami intensywnie działamy, aby to osiągnąć. Czeka nas jeszcze wiele wysiłku, ale już teraz możemy być dumni ze swoich osiągnięć.