Świąteczne menu: kolacja, która jednoczy rodzinę
Świąteczne menu: kolacja, która jednoczy rodzinę

Świąteczne menu: kolacja, która jednoczy rodzinę

Tradycyjna polska wieczerza wigilijna

W większości polskich domów świąteczne menu nie zmienia się od lat. Na wigilijnym stole wciąż królują te same potrawy, które przygotowywane były przez nasze babcie i prababcie, czasem tylko w nieco uwspółcześnionej wersji. Co warto przygotować?

Pierwszą pozycją obowiązkową, jeśli chodzi o świąteczne menu, jest bez wątpienia barszcz z uszkami. By uzyskać smak jak z rodzinnego domu, nieco kwaśny i pikantny, w przygotowaniu tej zupy warto wesprzeć się gotowym koncentratem barszczu (zagęszczonym sokiem z buraków), który doda całości wyrazu. Uszka z grzybami powinny zaś być delikatne i esencjonalne, tak, by dobrze skomponowały się z zupą. Na świątecznym stole nie powinno też zabraknąć wyrazistych w smaku pierogów z kapustą i grzybami oraz samej postnej kapusty z grzybami i suszoną śliwką. Kluczowa dla ich smaku jest jakość wykorzystanych do ich przygotowania produktów – zwróć więc uwagę na to, by były naprawdę dobre. W zależności od regionu, podczas wigilii podaje się też np. pszeniczną kutię z miodem i bakaliami (głównie na Podlasiu i Lubelszczyźnie) czy słodkie makówki (Śląsk).

Liczne świąteczne przepisy, ze względu na postny charakter wigilii, bazują ponadto na rybach. Najpopularniejszym z nich wydaje się smażony karp, a także karp w galarecie. Trudno też wyobrazić sobie wigilijną wieczerzę bez śledzi – w wersji podstawowej są to zazwyczaj filety śledziowe z cebulką w oleju lub w occie.

 Spis treści 

→ Szybkie świąteczne menu
→ Wieczerza wigilijna dla dużej rodziny
→ Romantyczne świąteczne menu dla dwojga

Kontynuuj czytanie

Szybkie świąteczne menu

xmas2019_text_editor_imageCzasem zdarza się i tak, że czas nagle magicznie się kurczy, okazuje się, że doba jest za krótka, by uporać się ze wszystkimi zadaniami, a świąteczne menu schodzi na dalszy plan. Nie oznacza to jednak, że trzeba odwołać wigilię – przy wcześniejszej dobrej organizacji ostatnie przygotowania nie zajmą ci dłużej niż godzinę.

Jak oszczędzić czas? Przede wszystkim zdecyduj się na świąteczne zakupy z Tesco E-zakupy. Ceny produktów w sklepie internetowym Tesco są takie same jak w sklepach stacjonarnych. Gwarantujemy ci szeroki wybór produktów i szybką dostawę w dogodnym dla ciebie terminie, także w okresie przedświątecznym.

Pomyśl też, które świąteczne potrawy możesz kupić w gotowej wersji. Lepienie uszek i pierogów zajmuje mnóstwo czasu – jeśli czas cię nagli, lepiej zdecydować się na produkty mrożone, które wystarczy ugotować na kilka minut przed podaniem. Podobnie sytuacja wygląda ze śledziami: zarówno tradycyjne śledzie w oleju, jak i sałatki śledziowe możesz z powodzeniem kupić i podać bez dodatkowych przygotowań. Przydatne w szybkim przygotowaniu świąt będą też takie produkty, jak gotowa masa makowa, koncentrat z buraków do barszczu czy gotowe pierniczki. Wszystkie te produkty znajdziesz w Tesco.

Kontynuuj czytanie

Zobacz więcej specjalnych promocji w naszych gazetkach i katalogach

Zobacz więcej specjalnych promocji w naszych gazetkach i katalogach

Korzystasz z promocji w czasie zakupów? Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi ofertami, a niczego nie przegapisz.
Korzystasz z promocji w czasie zakupów? Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi ofertami, a niczego nie przegapisz.
Tesco

Przeglądaj najnowsze oferty online

Przeglądaj najnowsze oferty online

Szukasz zniżek? Sprawdź Tesco E-zakupy i korzystaj z szerokiej oferty promocji na ulubione produkty. Zamów wszystko z wyprzedzeniem i podaruj sobie spokojne Święta.
Szukasz zniżek? Sprawdź Tesco E-zakupy i korzystaj z szerokiej oferty promocji na ulubione produkty. Zamów wszystko z wyprzedzeniem i podaruj sobie spokojne Święta.
Tesco

Wieczerza wigilijna dla dużej rodziny

W wielu domach przy stole wigilijnym spotyka się cała rodzina: bliższa i dalsza, ze wszystkimi kuzynami, ciociami i wujkami. Często zaprasza się także przyjaciół – i gromadka rozrasta się do sporych rozmiarów... Nie jest łatwo dostosować świąteczne menu do tak dużej liczby gości, ale znów – kluczowa jest dobra organizacja pracy i... odpowiednia dystrybucja zadań.

xmas2019_text_editor_imagePrzede wszystkim warto podzielić się częścią obowiązków z gośćmi – z pewnością ktoś zechce włączyć się do przygotowań i zrobić np. pierniczki albo uszka do barszczu, co znacznie odciąży ciebie jako gospodarza. Warto też na spokojnie przestudiować raz jeszcze świąteczne przepisy i odpowiednio zmodyfikować ilość składników na potrzeby przewidywanej liczby gości. Dzięki temu podczas zakupów będziesz mieć już gotową listę potrzebnych produktów i ich ilości. Zastanów się też, które z tradycyjnie serwowanych w twojej rodzinie potraw będą najłatwiejsze do przygotowania dla dużej liczby osób. Może warto w tym roku postawić raczej na kapustę z grzybami, a pierogi przygotować w mniejszej, symbolicznej ilości?

Ważne jest też przygotowanie dobrego planu działania, tak, by nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę. Niektóre świąteczne dania, jak choćby uszka czy pierogi, można bowiem przygotować wcześniej i zamrozić, a tuż przed wieczerzą wigilijną ugotować czy odgrzać. To dobry pomysł, jeśli tylko masz taką możliwość.

Romantyczne świąteczne menu dla dwojga

xmas2019_text_editor_imageW tym roku zdecydowaliście się spędzić wigilię tylko we dwoje? Jeśli nie chcecie jeść wyłącznie świątecznych przysmaków aż do Nowego Roku, i w tym przypadku warto dobrze zastanowić się, co i w jakiej ilości przygotować. Z pewnością nie zjecie sami 80 pierogów z kapustą i grzybami.

Dobrym pomysłem może się okazać świąteczne menu w bardziej nowoczesnej wersji, która bardziej odpowiada realiom romantycznej kolacji dla dwojga. Zamiast karpia możecie np. przygotować bardziej eleganckiego pstrąga czy łososia, a w charakterze przystawek zaserwować śledzie w nowej odsłonie – np. po katalońsku, w marynacie korzennej czy z dodatkiem chili. Jeśli obojgu wam pasuje taki układ, możecie też przygotować dania zupełnie niezwiązane z wigilią, które uwielbiacie, a które dobrze wpisują się w świąteczną atmosferę. To w końcu wasza uczta, na waszych zasadach.

Skompletuj świąteczne menu - najlepsze oferty, najlepsze produkty

Jeśli chcesz uniknąć przedświątecznego wyścigu z czasem, zacznij kompletować składniki niezbędne do przygotowania wyjątkowego świątecznego menu już dzisiaj!  W Tesco znajdziesz produkty najlepszej jakości w atrakcyjnych cenach, takie jak:

… i mnóstwo innych artykułów, które pomogą Ci przygotować niezapomnianą świąteczną ucztę!

Szukasz ciekawych inspiracji?

Wiemy, że masz wiele sprawdzonych przepisów i ciekawych pomysłów, ale inspiracji nigdy za wiele. Zobacz nasze propozycje świątecznych dań oraz garść porad „Zrób to sam” i stwórzmy wspólnie coś nowego!

Nie przegap najlepszych ofert

Zapisz się do naszego newslettera