Przepisy Żurek wegetariański

Składniki

3 marchewki

1 pietruszka

1/2 selera

1 por

4 grzybki suszone

3 l wody

3 liście laurowe

5 ziarenek ziela angielskiego

2 ząbki czosnku

500 ml zakwasu na żur (możesz kupić lub zrobić; składniki na zakwas znajdziesz poniżej)

100 ml śmietany do zup

1 łyżka chrzanu ze słoiczka lub 1 łyżeczka świeżego chrzanu

1 łyżka majeranku

przyprawy: sól, pieprz

Zakwas:

1 szkl. mąki żytniej razowej

500 ml ciepłej wody przegotowanej

1 kromka chleba żytniego

2 ząbki czosnku

2 liście laurowe

5 ziarenek ziela angielskiego

wyparzony słoik

kawałek gazy

gumka recepturka

Opis

Jeżeli chcesz samodzielnie zrobić zakwas, przesyp do słoika mąkę, przyprawy i czosnek. Wlej wodę i wymieszaj. Chleb zawiń w gazę i dodaj do słoika. Przykryj słoik gazą i zabezpiecz gumką. Przestaw słoik w ciepłe miejsce. Zakwas mieszaj raz dziennie. Po 2 dniach usuń gazę z chlebem. Zakwas będzie gotowy po 4–6 dniach. Po tym czasie sprawdź kwaśność zakwasu i jeśli jest już wystarczająco kwaśny, przenieś go do lodówki. Możesz go tam przechowywać do 2 tygodni.

Warzywa na wywar obierz, umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do warzyw ziele angielskie, liście laurowe, grzyby oraz czosnek. Zalej wodą i gotuj przez ok. 40 minut. Przecedź wywar. Dodaj do wywaru 1 łyżkę majeranku oraz stopniowo zakwas (przed dodaniem wstrząśnij butelką lub zamieszaj). Dodaj tyle zakwasu, aby uzyskać odpowiednią dla siebie kwaśność. Całość gotuj ok. 5 minut. Dopraw do smaku solą, pieprzem, chrzanem oraz dodaj śmietanę.

Żur możesz podać z połówkami ugotowanego na twardo jajka lub serem – fetą lub twarogowym kozim.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 2.04-11.04.2020 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8