Przepisy Żurek na zakwasie

Składniki

Zakwas:

1/2 szkl. mąki żytniej (najlepiej żurkowej)

2 łyżki otrębów żytnich

kromka chleba razowego

2–3 ząbki czosnku

2 liście laurowe 

2 ziarenka ziela angielskiego

3–4 ziarenka pieprzu

2 i 1/2 szkl. letniej wody

Żurek:

jarzynka (marchew, seler, pietruszka, cebula)

3–4 ziemniaki 

2 suszone grzyby

3 szkl. zakwasu

tarty chrzan (po łyżeczce na porcję)

liść laurowy

ziele angielskie

przyprawy: sól, pieprz

Opis

Do wyparzonego słoika wsyp mąkę i otręby żytnie. Zalej wodą i lekko zamieszaj. Dodaj przyprawy i obrane ząbki czosnku. Na koniec dołóż połamaną kromkę chleba razowego. Zakryj słoik lnianą ściereczką i odstaw na 3–5 dni. Im dłużej zakwas stoi, tym ma większą moc.

Kiedy zakwas jest już gotowy, możesz zrobić żurek. Z zakwasu usuń chleb, czosnek i przyprawy. W garnku zagotuj wodę. Dodaj obrane jarzyny, grzyby i przyprawy. Po 35 minutach gotowania dodaj pokrojone na kawałki ziemniaki. Gotuj, aż ziemniaki zmiękną, wtedy dodaj wymieszany zakwas. Poczekaj, aż żurek zacznie wrzeć i gotuj go jeszcze przez ok. 5 minut. Gotując żurek z zakwasem, musisz pamiętać o mieszaniu, ponieważ mąka z zakwasu lubi się przypalić.

Kiedy zupa jest już gotowa, nałóż porcje żurku na talerze. Z warzyw nakładaj tylko ziemniaki i marchewkę. Na każdej porcji połóż łyżeczkę chrzanu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 14.11-20.11.2019 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
Tesco Święta takie jak lubisz

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 7.11.2019-20.11.2019 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
Tesco Święta takie jak lubisz

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 14.11.2019-26.11.2019 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 3 4