Zapiekane kluseczki ziemniaczane ze szpinakiem i serem mozzarella
Składniki
300 g ziemniaków (odmiana kremowa na kluski)
100 g świeżego szpinaku
60 g skrobi ziemniaczanej
1 jajko
40 g parmezanu tartego
1 ser mozzarella
30 ml śmietanki
30 g masła
8 pomidorów koktajlowych
przyprawy: sól, pieprz czarny
Opis

Dokładnie umyj szpinak, odetnij twarde końcówki i ewentualne korzonki. Zagotuj ok. 1 litra osolonej wody. Jak tylko zacznie wrzeć, włóż szpinak. Gdy liście zwiędną, wyjmij łyżką cedzakową szpinak na sitko i osącz dobrze z wody.

Ziemniaki obierz i wstaw do gotowania do osolonej wody. Gdy będą miękkie, odcedź i jeszcze ciepłe zgnieć tłuczkiem do ziemniaków. Przełóż ziemniaki do miski i dodaj blanszowany PORADA KONTEKSTOWA - BLANSZOWANIE szpinak. Wymieszaj z jajkiem, mąką ziemniaczaną oraz tartym serem. Następnie zagnieć elastyczne ciasto, uformuj długie cienkie wałki i pokrój je na kostki ok. 2 cm. Każdą kostkę przygnieć widelcem na płaski medalion.

W garnku zagotuj osoloną wodę. Jak tylko zawrze, wrzuć kluski i gotuj aż wypłyną, a potem jeszcze 2-3 minuty na małym ogniu. Kluseczki odcedź, dodaj masło i dobrze wymieszaj. Następnie połam ser mozzarella na długie płaty. Przełóż ser do miski i zalej śmietanką. Na półmisku rozłóż kluseczki. Nawiń na widelec poszarpaną mozzarellę i ułóżna kluseczkach. Na koniec udekoruj połówkami świeżych pomidorków koktajlowych.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
60 min.
Dania główne
2 miesiące temu
60 min.
Dania główne
2 miesiące temu
5 min.
Napoje
2 miesiące temu
10 min.
Desery