Przepisy Sos kurkowy

Składniki

300 g kurek
1 cebula biała (średnia)
30 ml białego wina
1 ząbek czosnku
40 g masła
100 ml śmietany kremówki
1 gałązka tymianku świeżego
3 gałązki natki pietruszki
sól
pieprz czarny mielony

Opis

Kurki oczyść z ewentualnego igliwia i traw. Przełóż na durszlak kuchenny i pod bieżącą wodą przemyj grzyby z piasku. Nie mocz ich zbyt długo, ponieważ chłoną wodę jak gąbka. Duże kurki przekrój na mniejsze, ale niezbyt małe, kawałki. Grzyby mają być dobrze widoczne w sosie. 

Obierz cebulę i czosnek. Pokrój drobno w kostkę. W rondelku z szerokim dnem podgrzej masło i dodaj cebulę z czosnkiem. Przypraw solą oraz pieprzem i lekko podsmaż, ale tak, by cebula nie była rumiana. Od razu dodaj tymianek. Smaż przez chwilę, a potem dodaj kurki. Zwiększ ogień, ponieważ grzyby podczas smażenia oddają całą zawartą w nich wodę. Nie powinny się zbyt długo dusić PORADA KONTEKSTOWA - DUSZENIE tylko rumienić. Wtedy sos będzie miał bogatszy smak. 

Jak kurki dobrze się podsmażą, wlej białe wino i zostaw do odparowania alkoholu. Wlej śmietankę i gotuj sos jeszcze przez 2–3 min, aż śmietanka zgęstnieje. Dodatek wina jest kluczowy, ponieważ poprawia smak i wpływa na szybsze gęstnienie śmietanki. Dopraw jeszcze sos solą i pieprzem. 

Na koniec posiekaj drobno natkę pietruszki i dodaj do gorącego sosu. Nie gotuj już sosu, aby pietruszka zachowała swój świeży smak. Przełóż sos do miseczki i udekoruj jeszcze listkami natki. Sos tego rodzaju jest idealny do wieprzowiny, ryb słodkowodnych, takich jak sandacz czy szczupak oraz wszelkich makaronów.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 15.10-21.10.2020 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8