Przepisy Śledź solony dalekomorski z ziemniakami w mundurkach

Składniki

Składniki:

2 sztuki śledzia dalekomorskiego

0,5 l mleka 3,2%

150 g cebuli

100 ml kwaśnej śmietany 18%

50 g majonezu

1 ząbek czosnku

½ jabłka zielonego

10 gałązek szczypiorku

2-3 gałązki natki pietruszki

sok z ½ cytryny

8 ziemniaków do gotowania

szczypiorek do dekoracji

½ łyżeczki kminku

pieprz czarny

sól

Sposób przygotowania

1

Śledzie umyj pod wodą i wytrzyj do sucha kuchennym ręcznikiem. Przełóż do naczynia, które jest wystarczająco szerokie, aby cała ryba swobodnie leżała. Zalej mlekiem śledzie i przykryj naczynie folią. Odstaw do lodówki na co najmniej 12 godzin. Od czasu do czasu przewracaj śledzie w mleku.

2

Wyjmij śledzie z zalewy, odsącz na kuchennym ręczniku i ułóż na desce. Ostrym nożem kuchennym natnij podbrzusze od strony ogona. Wyjmij nożem mlecz. Odłóż do miseczki. Będzie potrzebny do sosu. Oczyść jeszcze wnętrze z wątróbki oraz pozostałych jelit. Umyj wnętrze pod bieżącą wodą.

3

Nożem natnij mięso od strony głowy na grzbiecie i wodząc nożem po kręgosłupie, poprowadź go do części ogonowej. Teraz możesz powoli, z wyczuciem odrywać płat mięsa od ości brzusznych. Odetnij cały filet. Rozłóż płat mięsa i wyjmij ewentualne ości. Oczyść jeszcze mięso z ciemnoczerwonego tłuszczu. Drugi płat mięsa odetnij podobnie, przesuwając nożem po kręgosłupie i obszarpując delikatnie ości brzuszne.

4

Płaty mięsa przełóż ponownie na deskę. Natnij lekko mięso pod skórą (nie przetnij skóry), tak abyś mógł pewnie złapać kawałek. Przewróć płat śledzia skórą do góry. Złap za przycięty kawałek i delikatnie ciągnij za skórę. Przytrzymuj nożem mięso, aby równo odchodziło od skóry.

5

Filety śledziowe pokrój na paski po ok. 1 cm. Warto kroić paski pod kątem, wtedy końcowa, mniejsza część od ogona będzie podobnej wielkości. Przełóż kawałki śledzia do porcelanowej miseczki.

6

Obierz cebulę i czosnek. Pokrój cebulę w piórka, a czosnek posiekaj. Pokrojoną cebulę warto lekko rozgnieść w dłoni, aby szybciej oddała swój smak do ryby. Obsyp teraz kawałki śledzia cebulą i odstaw miskę.

7

Rozetrzyj mlecz widelcem, dość drobno. Dodaj kwaśną śmietanę, majonez, tarty czosnek, szczypior i natkę. Obierz jabłko ze skóry i usuń gniazda nasienne. Przypraw świeżo mielonym czarnym pieprzem. Zetrzyj jabłko na tarce na grubych oczkach. Dodaj do sosu. Wymieszaj i ewentualnie dopraw do smaku sokiem z cytryny.

8

Sos wymieszaj ze śledziem. Gotowe śledzie odłóż do lodówki na ok. 30 minut. W tym czasie umyj dokładnie ziemniaki i wstaw do gotowania. Do rondla włóż ziemniaki i zalej wodą. Wsyp sól i ½ łyżeczki kminku. Gotuj do miękkości. Ziemniaki wyjmij na talerz, natnij nożem na krzyż i wyciśnij miąższ. Posyp szczypiorkiem. Nałóż porcję śledzia obok ziemniaków.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 2.04-11.04.2020 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8