Sałatka z kaszy kuskus z sałatką z ogórka i pomidora z cytrynową oliwą i kawałkami pieczonego łososia
Składniki
150 g filetu ze świeżego łososia
50 g sera typu feta
100 g kaszy kuskus
1 ogórek
1 pomidor
20 g czarnych oliwek
1 czerwona cebula
1 cytryna
50 ml oliwy
2 gałązki mięty
1 gałązka natki pietruszki
220 ml bulionu warzywnego
przyprawy: sól, pieprz czarny cytrynowy
Opis

Świeżego łososia pokrój na kawałki. Przypraw solą i pieprzem cytrynowym. Pokrop sokiem z ¼ cytryny i oliwą. Rozgrzej piekarnik z funkcją grilla. Łososia rozłóż na papierze do pieczenia i wstaw do pieczenia na ok. 8-10 min.

W rondelku rozgrzej 2 łyżki oliwy, wsyp kaszę kuskus. Wlej bulion warzywny i przykryj do zagotowania.

Następnie posiekaj 1 gałązkę natki pietruszki oraz gałązki mięty oraz odetnij 1 plasterek skórki z cytryny. Dodaj do kaszy zioła i skórkę cytryny, zdejmij z kuchenki i pozostaw kaszę pod przykryciem na ok. 15 min, aby wchłonęła cały bulion.

Obierz cebulę, umyj pozostałe warzywa, a następnie pokrój wszystko w kostkę. Przełóż do miski, przypraw oliwą, sokiem z cytryny, solą, pieprzem oraz poszarpaną natką pietruszki. Fetę pokrój w kostkę lub pokrusz.

Gotową kaszą kuskus napełnij małe filiżanki do kawy, dociśnij do brzegów. Przełóż kaszę na środek talerza, tak aby zachowała kształt po filiżance. Dokoła poukładaj sałatkę z warzyw oraz oliwki i fetę. Polej oliwą i dekoruj całość listkami natki. Łososia symetrycznie ułóż na sałatce. Całe danie możesz udekorować jeszcze plasterkiem cytryny, aby uzyskać kontrast na talerzu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
60 min.
Dania główne