Przepisy Praliny o smaku orzecha laskowego
Składniki
50 g orzechów laskowych
40 g cukru pudru
30 ml mleka
5 g masła
5 ml śliwowicy
70 g czekolady mlecznej
30 g czekolady gorzkiej
10 ml śmietanki 30%
Opis

Orzechy upraż na suchej blaszce w piecyku rozgrzanym do 160°. Uprażone orzechy zawiń w ściereczkę. Ugniataj je przez chwile, tak aby orzechy ocierały się o siebie. Nadmiar skórki powinien zejść z orzechów. Obrane orzechy zmiksuj na mąkę, następnie wrzuć do garnka wraz z cukrem, śliwowicą i mlekiem. Zagotuj porządnie, zdejmij z ognia i dodaj masło. Odstaw do wystygnięcia (najlepiej nadzienie zrobić dzień wcześniej).

Przygotuj silikonowe foremki na czekoladki i mały pędzelek. Czekoladę posiekaj na drobne kawałki i wymieszaj ze śmietanką. Podgrzej w kąpieli wodnej uważając, żeby do czekolady nie dostała się ani kropla wody. Część rozpuszczonej czekolady przelej do drugiej miseczki i lekko ją gładząc nieco przestudź. Dolej przestudzoną czekoladę do pozostałej i delikatnie wymieszaj. Dzięki temu czekolada będzie miała połysk po zastygnięciu. Pędzelkiem pomaluj foremki cienką warstwą czekolady i wstaw do zastygnięcia do zamrażalnika.

Ponownie nałóż warstwę czekolady i ponownie wstaw foremki na moment do zamrażalnika. Powtarzaj czynność tak długo, aż warstwa czekolady będzie wystarczająco gruba, by utrzymać nadzienie. Cały proces nie powinien trwać zbyt długo, żeby rozpuszczona w miseczce czekolada nie zdążyła zastygnąć. Foremki z czekoladą  wypełnij nadzieniem z orzechów i przykryj warstwą rozpuszczonej czekolady. Odstaw czekoladki do zastygnięcia. Następnie delikatnie wyciągnij czekoladki z foremki.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
3 miesięcy temu
10 min.
Napoje