Pomidorowa piłka
Składniki
1 kulka mozzarelli z zalewy
2 pomidory
2 kromki pumpernikla
kilka listków świeżej bazylii
1 łyżka dowolnego serka śmietankowego kanapkowego
przyprawy: sól, czarny pieprz, oliwa, ocet balsamiczny
Sposób przygotowania
1
Pomidory umyj dokładnie. Odetnij ich spody. Na kartce narysuj wielokąt, taki jak na piłce nożnej, następnie przerysuj go na pergamin. Do pomidora przyłóż pergamin z narysowanym kształtem i wykałaczką zrób otwory na jego wierzchołkach.
2
Ostrym cienkim nożem przetnij po wierzchołkach na głębokość około 0,5 cm. Natnij po przekątnej i wytnij w pomidorze oznaczony kształt. W ten sam sposób wycinaj kolejne kształty, w równych odległościach. Pomiędzy nimi zrób wykałaczką otwory imitujące zszycia na piłce.
3
Za pomocą noża wypełnij otwory (niby-zszycia) serkiem śmietankowym. Zdejmij nożem nadmiar serka. Resztki oczyść ręcznikiem papierowym.
4
Mozzarellę pokój w plastry grubości ok. 0,5 cm. Z mozzarelli wytnij 1 wielokąt (ten sam co został wcześniej narysowany na pergaminie). Od niego dotnij resztę serowych wielokątów. Postaraj się dociąć równo wszystkie kawałki. Wycięte wielokąty włóż w otwory w pomidorze.
5
Z czarnego chleba wytnij okrąg nieco większy od średnicy pomidora. To będzie murawa. Pomidora połóż na krążku z chleba, udekoruj listkami bazylii, polej octem balsamicznym, oliwą extra vergine i przypraw do smaku pieprzem i solą.
Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
60 min.
Desery
2 miesiące temu
80 min.
Dania główne
2 miesiące temu
45 min.
Sałatki
2 miesiące temu
10 min.
Napoje
2 miesiące temu
15 min.
Napoje