Przepisy Ozdobny wianuszek wielkanocny

Składniki

Zaczyn:
25 g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
½ szklanki mleka
1 łyżka mąki pszennej
Ciasto:
1 szklanka mąki pszennej
1 jajko
¼ kostki masła
1 łyżka masła (do natłuszczenia blachy)
1 szczypta soli
Dekoracja:
pisak cukrowy
lukier (opcjonalnie)

Opis

Przygotuj zaczyn: drożdże rozetrzyj z cukrem, wymieszaj z ciepłym mlekiem i łyżką mąki, a następnie odstaw do wyrośnięcia.

Przygotuj ciasto: mąkę przesiej przez sitko do miski, wlej zaczyn, dodaj jako, szczyptę soli i wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie. Kiedy ciasto będzie łatwo odchodzić od dłoni, odstaw je do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

Z wyrośniętego ciasta oderwij i odłóż niewielki kawałek na przygotowanie dekoracji w kształcie listków. Pozostałe ciasto podziel na dwie części, a następnie z każdej uformuj wałek długości ok. 25–30 cm. Z wałków spleć wianuszek. Połóż wieniec na natłuszczony papier do pieczenia i pozostaw ponownie do wyrośnięcia.

Odłożone wcześniej ciasto rozwałkuj cienko i wytnij w nim kilka listków. Posmaruj spód wianuszka białkiem, podoklejaj do spodu wianuszka listki z ciasta i pozostaw do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto posmaruj białkiem i piecz w piekarniku nagrzanym do temp. 200° przez ok. 30 min.

Gotowy, wystudzony wianuszek możesz udekorować baziami, bukszpanem i kolorowymi pisankami. Wieniec możesz także polukrować i posypać makiem lub sezamem, a listki obrysować mazakami cukrowymi.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 24.09-30.09.2020 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8