Marcepanowe cukierki
Składniki
Masa marcepanowa:
¼ l wody
12 dag tłuszczu (oleju, masła lub margaryny)
¼ kg mąki pszennej
1 kg cukru pudru
kilka kropli olejku migdałowego
Dekoracja:
żelki
opakowanie gotowego lukru
mazaki cukrowe
perełki cukrowe
Opis

Wodę zagotuj z tłuszczem. Do gotującej się wody dodaj mąkę i mieszaj przez kilka minut. Gdy
masa zacznie odchodzić od brzegów garnka i łyżki, wyjmij ją i rozłóż do wystygnięcia (możesz porwać masę na drobne kawałki, wtedy szybciej wystygnie).

Do ostudzonej masy dodaj 1 kg cukru pudru, kilka kropli olejku i wyrabiaj w rękach
(jeżeli masa będzie zbyt rzadka, dosyp więcej cukru pudru). Oderwij niewielki kawałeczek i uformuj w palcach kulkę. Następnie rozpłaszcz kulkę palcami, tak aby powstał placuszek o grubości około 0,5 - 1 cm i wykrój w placku kształt za pomocą foremki do ciast.  Powtórz czynność z pozostałym ciastem.

Cukierki przekładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Susz w piekarniku nagrzanym do temp. 120 ° przez ok. 15 min. Na gotowych cukierkach rysuj pisakami fantazyjne wzory. Na lukier przyklejaj perełki cukrowe i żelki o różnych kształtach. Przełóż do słoika.

Zamiast masy marcepanowej, możesz przygotować też oryginalny marcepan: obrane migdały (250 g) drobno zmiel, a następnie zagnieć na twardą masę z cukrem pudrem (250 g) i 2 łyżkami olejku migdałowego. Następnie postępuj tak samo jak z wyżej opisaną masą marcepanową.

Jeżeli chcesz dłużej przechować masę zaraz po zagnieceniu migdałów z cukrem pudrem i olejkiem, rozgrzej ją w garnuszku i mieszaj, aż przestanie przywierać do dna. Następnie postępuj jak wyżej.

Z podanych składników zrobisz ok. 30 cukierków.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
60 min.
Zupy
2 miesiące temu
20 min.
Dania główne