Przepisy Makaroniki z kremem z masła orzechowego
Składniki
100 g białek (z około 3 jajek) podsuszonych wcześniej w lodówce przez 2-3 dni, a następnie doprowadzonych do temperatury pokojowej
40 g drobnego cukru
120 g mąki migdałowej
200 g cukru pudru
opcjonalnie: czerwony i czarny barwnik w proszku
Na krem:
70 g masła w temperaturze pokojowej
70 g masła orzechowego w temperaturze pokojowej
cukier puder do smaku (około 50 g)
Opis

Cukier puder oraz mąkę migdałową blendujemy razem, aż składniki się połączą.

Białka ubijamy, aż będą gęste, ale nie sztywne. Wówczas dodajemy drobny cukier i całość ubijamy dalej, aż piana zrobi się sztywna. (Uwaga! Piana powinna być sztywna, ale nie przebita - jeśli zacznie wyglądem przypominać pianę z kąpieli i rwać się jak ona, to znaczy, że białka ubite są zbyt mocno).

Do białek dodajemy stopniowo suche składniki. Dodajemy je ostrożnie, aby piana z białek nie opadła i masę mieszamy delikatnie szpatułką (nie mikserem!), aż wszystkie składniki się połączą.

Jeśli planujemy ciasto barwić barwnikami spożywczymi, dodajemy je w tym momencie.

2 blachy piekarnikowe wykładamy papierem do pieczenia lub matą silikonową do makaroników. Przy pomocy rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką wyciskamy niewielkie porcje ciasta (mniej więcej wielkości mirabelki), zachowując między nimi 2-3 centymetrowe odstępy.

Gdy ciasto zostanie wyciśnięte, pukamy blachą o blat stołu, by ciasto lekko się rozpłynęło. Tak przygotowane makaroniki odstawiamy na 1 godzinę, by lekko podeschły (to jest bardzo ważny krok i nie należy go pomijać!).

Piekarnik nagrzewamy do 150°C. Wkładamy blachę (jedną na raz!) do piekarnika, na około 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy blachę i odstawiamy makaroniki do ostygnięcia (mogą leżeć na gorącej blaszce, dzięki temu dostaną jeszcze nieco ciepła od spodu i lepiej się podsuszą).

W międzyczasie ucieramy masło z masłem orzechowym i cukrem pudrem. Masę przekładamy do rękawa cukierniczego.

Ostudzone makaroniki zdejmujemy z blachy. Odwracamy połowę z nich spodem do góry i wyciskamy na nie niewielką ilość kremu. Przykrywamy pozostałą połową makaroników i lekko dociskamy.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
3 miesięcy temu
15 min.
Napoje
3 miesięcy temu
10 min.
Napoje
3 miesięcy temu
15 min.
Napoje