Kurki w zalewie octowej
Składniki
1 kg kurek
Marynata:
8 szkl. zimnej wody
12 łyżek cukru
2 łyżki soli
1 szkl. octu
5 ziaren ziela angielskiego
5 listków laurowych
Opis

Grzyby oczyść i umyj, a następnie wrzuć do małej ilości gorącej, osolonej wody ze szczyptą cukru. Gotuj je ok. 10–15 min do momentu, aż będą na wpół miękkie, w innym wypadku stracą swój aromat. Przełóż odcedzone grzyby do dużej miski.

Przygotuj marynatę: dobrze wymieszaj 8 szklanek wody, 1 szklankę octu, 12 łyżek cukru i 2 łyżki soli, nie gotuj.

Wyparz słoiki, a następnie ustaw je na ściereczce do góry dnem, aby ociekły z wody (warto mieć pod ręką rękawice kuchenne, aby się nie poparzyć). Pokrywki wyparzaj w niewielkiej ilość wrzącej wody. Po kilku sekundach wyjmij je cedzakiem i przełóż na czystą ściereczkę.

Do wyparzonych słoików wkładaj grzyby do wysokości ok. 2 cm poniżej brzegu słoika, po 1 ziarenku ziela angielskiego i 1 listku laurowym. Zalej zimną marynatą i lekko zakręć (przed zakręceniem upewnij się, że nakrętki są suche).

Dno dużego garnka wyłóż ściereczką. Na ściereczce postaw słoiki i zalej wodą do 2/3 ich wysokości. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 5 min.

Po pasteryzacji PORADA KONTEKSTOWA - PASTERYZACJA wyjmij słoiczki i mocno dokręć nakrętki. Do czasu ostudzenia pozostaw słoiczki do góry dnem. Po 24 godz. ponownie pasteryzuj (ok. 5 min).

Przechowuj słoiki w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Z podanej ilości składników przygotujesz ok. 5 słoiczków z kurkami.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 tygodnie temu
10 min.
Desery
2 tygodnie temu
40 min.
Napoje
2 tygodnie temu
60 min.
Dania główne
2 tygodnie temu
30 min.
Desery