Kruche choineczki
Składniki
125 g margaryny
1 jajko
400 g mąki
120 g cukru pudru
190 ml płynnego miodu
20 g kakao
1 op. przyprawy do pierników
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Lukier:
4 białka
480 g cukru pudru
kolorowe cukrowe perełki
Sposób przygotowania
1
Wymieszaj mąkę z pozostałymi suchymi składnikami ciasta. Następnie dodaj do mąki margarynę i posiekaj. Dodaj miód i jajko. Zagnieć gładkie ciasto. Zawiń je w folię i schowaj na 30 minut do lodówki.
2
Rozwałkuj ciasto na placek grubości pół centymetra. Foremkami tego samego kształtu, ale o różnych wielkościach wytnij ciasteczka (po 15-20 z każdego rozmiaru). Wycięte ciasteczka ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w nagrzanym do 180°C piekarniku od 4 (najmniejsze) do 8 (największe) minut.
3
Przygotuj lukier. Przesiej cukier puder. Jedno białko zacznij ubijać na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodaj stopniowo 120 g cukru pudru. Ucieraj, aż powstanie gęsty lukier. Dopiero po zużyciu jednej porcji lukru utrzyj następną. W przeciwnym razie lukier może zastygnąć w szprycy zanim skleisz wszystkie choinki.
4
Przełóż lukier do szprycy (lub po prostu do woreczka z odciętym narożnikiem). Na największe pierniczki nałóż grubą warstwę lukru. Przykryj lukier mniejszymi pierniczkami. Znowu nałóż lukier i przykryj go jeszcze mniejszymi pierniczkami. Ostatnie, najmniejsze gwiazdki przyklej pionowo. Do lepkiego jeszcze lukru przyklej cukrowe kuleczki.
Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
20 min.
Dania główne
2 miesiące temu
15 min.
Dania główne
2 miesiące temu
10 min.
Desery
2 miesiące temu
20 min.
Desery