Karp po żydowsku
Składniki
1 karp (ok. 1 i ½ kg)
wywar:
5 cebul
1 i ½  litra wody
1 łyżka cukru
2 liście laurowe 
5 ziaren ziela angielskiego
1 łyżka soli
galareta:
4 - 5 łyżek żelatyny na 1 litr wywaru
100 g rodzynek
5 łyżek wody
cukier do smaku
przyprawy: sól
Opis

Karpia spraw, umyj, odetnij głowę i płetwy (nie wyrzucaj ich). Pokrój w dzwonka o szerokości ok. 4 cm, a następnie opłucz, posól i odstaw.

Przygotuj wywar: cebule pokrojoną w dużą kostkę oraz głowę i płetwy ryby zalej wodą. Przypraw solą, cukrem i gotuj wywar przez ok. 20 - 30 min. Uważaj, aby nie doprowadzić do wrzenia wywaru. Po 30 min dodaj karpia pokrojonego w dzwonka i ponownie gotuj przez ok. 25 min na bardzo wolnym ogniu PORADA KONTEKSTOWA - GOTOWANIE NA WOLNYM OGNIU

Z wywaru wyjmij płetwy, głowę, większe ości oraz dzwonka ryby. Płetwy, głowę i ości wyrzuć, a porcje ryby lekko ostudź i ułóż na półmisku tak, aby potrawa przybrała kształt ryby. W wywarze pozostaw tylko cebulę.

Przyrządź galaretę: wywar z cebulą przetrzyj przez sito, dodaj sparzone rodzynki, sól i pieprz. Żelatynę rozpuść w 5 łyżkach zimnej wody (możesz dodać więcej wody, jeżeli żelatyna będzie za gęsta) i wymieszaj z połową szklanki gorącego wywaru.

Żelatynę wlej do pozostałego wywaru i zamieszaj. Podgrzewaj powoli, aż do momentu wrzenia. Pozostaw do ostygnięcia i chłodną galaretą zalej rybę. Z wierzchu możesz posypać karpia rodzynkami. Półmisek z rybą odstaw w chłodne miejsce.

Podawaj z chrzanem i pszennym pieczywem. Smacznego!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
3 tygodni temu
20 min.
Desery