Faworkowe choineczki
Składniki
1 i 1/2 szklanki mąki
4 żółtka
1 łyżka spirytusu lub octu
3 - 4 łyżki gęstej śmietany
cukier puder do posypania
ok. 1/3 litra oleju lub ¾ kostki smalcu
Dekoracja:
wstążka
lentilki
gwiazdki z marcepanu
papilotki
Przybory:
patyczki do szaszłyków
Opis

Z żółtka, mąki, śmietany i łyżki octu wyrób ciasto. Kilkakrotnie składaj, wałkuj i uderzaj tłuczkiem tak, aby utworzyły się pęcherze na powierzchni ciasta. Przykryj ściereczką i odstaw na godzinę.

Następnie rozwałkuj całość na jak najcieńszy placek, przez cały czas podsypując mąką. Następnie wycinaj okręgi o różnej średnicy (wykorzystaj różnej wielkości nakrętki, szklanki, kubki, filiżaneczki, kieliszki).

Każde kółeczko ponacinaj wokół nożem na głębokość ok. 1 cm, a następnie składaj kółka po ok. 10 sztuk (od największego do najmniejszego), smarując środek białkiem z jajek (podczas łączenia ściskaj lekko krążki w środku tak, aby się skleiły).

Nabij kółeczka na długi patyczek do szaszłyków i smaż w rozgrzanym oleju z każdej strony, obracając w palcach patyczek. W trakcie smażenia drugim patyczkiem lekko odchylaj przywierające do siebie kółeczka z ciasta, uważając żeby nie odkleiły się od środka.

Po usmażeniu, odłam końcówkę patyczka, tak aby choinki z faworków mogły stać. Na dole, wokół pozostałej części patyczka zawiąż wstążkę i włóż do papilotków. Na sam czubek choinki nasadź gwiazdkę wyciętą z marcepanu, a pomiędzy „gałązki” powkładaj  „bombki” (kolorowe lentilki) i obsyp cukrem pudrem.

Z podanych składników zrobisz 2 - 3 choinki.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
2 miesiące temu
10 min.
Desery
2 miesiące temu
20 min.
Dania główne
2 miesiące temu