Przepisy Faworki tradycyjne
Składniki
1 i 1/2 szkl. mąki krupczatki
4 żółtka
1 łyżka octu (lub spirytusu)
3–4 łyżki gęstej śmietany
cukier puder do posypania
ok. 1/3 litra oleju lub 3/4 kostki smalcu
Opis

Mąkę wymieszaj ze śmietaną, zrób wgłębienie, dodaj żółtka i ocet. Wyrób starannie ciasto. Kilkakrotnie składaj, wałkuj i uderzaj tłuczkiem tak, aby utworzyły się pęcherze na powierzchni ciasta. Używaj możliwie najmniejszą ilość mąki do podsypywania w trakcie wałkowania. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i odstaw na godzinę w chłodne miejsce.

Po tym czasie, całe ciasto rozwałkuj jak najcieniej, podsypując mąką, ale nadal bardzo małą ilością – inaczej ciasto stwardnieje. Ciasto pokrój na paski szerokości ok. 3 cm i długości i ok. 10 cm. Każdy pasek przetnij w środku wzdłuż, zostawiając po 1,5 cm z każdego boku i przewiń przez otwór. 

W rondlu roztop smalec lub olej i do gorącego wrzuć kawałeczek ciasta. Jeśli faworek od razu wypłynie, tłuszcz jest dostatecznie rozgrzany. Za pomocą pędzelka z surowych faworków strząśnij nadmiar mąki, po czym wrzucaj do tłuszczu i smaż z obu stron na jasnozłoty kolor. Osącz faworki z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku, przełóż na talerz i obsyp cukrem pudrem.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
2 miesiące temu
15 min.
Zupy
2 miesiące temu
25 min.
Dania główne
2 miesiące temu
75 min.
Zupy