Przepisy Deser czekoladowy
Składniki
2 tabliczki czekolady
1 szkl. kremówki 36%
1 łyżeczka cukru pudru
4 gałki lodów waniliowych
Opis

Bitą śmietanę schłodź dobrze w lodówce. Następnie ubij ją z dodatkiem cukru pudru, dodaj lody waniliowe i wymieszaj. Śmietanę schowaj do lodówki.

Półtorej tabliczki czekolady połam na mniejsze kawałki i włóż do niewielkiego naczynia żaroodpornego. Włóż do piekarnika nagrzanego do temp. 200° na ok. 5 min. Gdy czekolada zacznie się lekko rozpuszczać, wyjmij ją i rozmieszaj (nie możesz doprowadzić do zagotowania się czekolady). Resztę tabliczki zeskrob nożem na wiórki.

Na pergaminie narysuj 3 koła o średnicy ok. 15 cm. Następnie rozprowadź w nich czekoladę, tak aby powstały cienkie płaty. W ten sam sposób wykonaj dowolny inny wzór. Aby dokładnie wypełnić wzory czekoladą, przełóż ją do woreczka, odetnij jego koniec i przez powstały otwór wyciśnij czekoladę w kontury wzoru. Pergamin przełóż na tackę lub talerz i schowaj do lodówki na ok. 10–15 min.

Lekko zastygnięte płaty czekolady przełóż schłodzoną bitą śmietaną, pozostawiając czysty brzeg. Następnie brzegi zagnij do góry, łamiąc je na nieregularne kawałki. Wierzch deseru posyp startą czekoladą i udekoruj ozdobami.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
35 min.
Przystawki
2 miesiące temu
15 min.
Zupy
2 miesiące temu
20 min.
Dania główne
2 miesiące temu
55 min.
Desery