Ciasto z serduszkiem
Składniki
10 białek
10 żółtek
300 g cukru
240 g mąki pszennej
60 g mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
100 g miękkiego masła
180 g cukru pudru
czerwony barwnik spożywczy (lub kilka kropel soku z buraków)
Sposób przygotowania
1
Rozgrzej piekarnik do 160°. Dno foremki keksowej długości ok. 25 cm wysmaruj masłem. Wymieszaj i przesiej 120 g mąki pszennej z 30 g mąki ziemniaczanej. Pięć białek ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodaj 150 g cukru i kolejno 5 żółtek. Dodaj przesianą mąkę i delikatnie wymieszaj. Ciasto przelej do przygotowanej formy i wstaw do nagrzanego piekarnika na ok. 50 minut. Z pozostałych składników na ciasto przygotuj w ten sam sposób drugi placek, dodając barwnik na etapie ubijania białek.
2
Różowe ciasto pokrój na grube plastry, następnie wytnij z nich serca foremką do ciastek. Jasny biszkopt przetnij wzdłuż na pół. W przekrojone ciasto wbij foremkę do połowy i przesuwając ją wzdłuż ciasta, wytnij zagłębienie o przekroju połowy serduszka. Powtórz czynność na drugiej połowie ciasta, odwracając foremkę na drugą stronę. Najlepsze do wykonywania tej czynności są ostrzejsze metalowe foremki.
3
Miękkie masło utrzyj z cukrem pudrem. Powstałym kremem wysmaruj wnętrze białego ciasta i ułóż w zagłębieniach jednej połowy serduszka. Złóż biszkopt w całość i pokryj wierzch resztą kremu maślanego, dodając do niego odrobinę barwnika.  
Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
150 min.
Dania główne
2 miesiące temu
45 min.
Dania główne
2 miesiące temu
90 min.
Dania główne
2 miesiące temu
210 min.
Desery