Przepisy Ciasto kruche ze śliwkami

Składniki

1 kg śliwek 

150 g cukru 

50 g masła 

1/2 łyżeczki cynamonu 

Ciasto: 

250 g mąki 

115 g masła 

1 jajko 

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 

100 g cukru pudru 

3 gałązki mięty 

2 gałązki białych kwiatów kolendry

Opis

Do miski wsyp mąkę i dodaj miękkie masło. Rozkrusz tłuszcz z mąką. Dzięki temu ciasto będzie bardziej kruche. Teraz dopiero dodaj cukier puder, proszek do pieczenia i wszystko razem wymieszaj. Wbij jajko i znów wymieszaj. Szybko zagnieć kruche ciasto. Uformuj kulę i zawiń w folię. Schowaj do zamrażarki na czas przygotowania śliwek. 

Owoce umyj, przekrój na pół i wyjmij pestki. Połówki pokrój jeszcze na pół. Do ciasta idealne będą ćwiartki śliwek. Na teflonowej patelni rozgrzej powoli cukier. Poczekaj aż zacznie się lekko karmelizować PORADA KONTEKSTOWA - KARMELIZOWANIE. Wstrząśnij patelnią, aby równo się rozprowadził i dalej karmelizował. Dodaj teraz masło, a gdy tylko rozpuści się, dodaj wodę, aby obniżyć temperaturę cukru. Uwaga! Karmel jest bardzo gorący. Jak tylko woda odparuje, z karmelu zrobi się sos. Wtedy dodaj śliwki i lekko podgrzej. Nie smaż zbyt długo owoców w cukrze, bo są delikatne. Wyjmij na półmisek wszystkie owoce, a pozostały na patelni sok z cukrem pozostaw do zredukowania, czyli odparowania nadmiaru wody. Sok z cukrem powinien znów wrócić do konsystencji sosu. Foremki do tarty wyłóż śliwkami i polej na koniec jeszcze karmelowym sokiem z patelni.

Wyjmij ciasto z zamrażarki i odwiń z folii. Podsyp mąką pszenną i rozwałkuj ciasto na ok. 3 mm grubości placek. Foremką do tarty odciśnij krążki. Nałóż ciasto na śliwki i zagnieć brzegi do środka. Nakłuj ciasto z wierzchu widelcem lub nożem. Dzięki temu nie wybrzuszy się podczas pieczenia od pary wodnej ze śliwek. 

Rozgrzej piekarnik do temp 170° i wstaw kruche tarty do pieczenia na czas ok. 30 min z termoobiegiem. Warto pod formy z ciastem podstawić na czas pieczenia blachę lub inne naczynie, do którego spływać będzie ewentualny nadmiar soku ze śliwek. Tak się może zdarzyć, jeżeli wleje się zbyt dużo sosu ze smażenia. Wierzch upieczonej tarty powinien być zrumieniony.

Upieczone tarty wyjmij z piekarnika i odczekaj, aż lekko przestygną. Jeżeli tarty przywarły do formy, natnij ich brzegi nożykiem kuchennym. Wyjmij ciasto, pukając odwróconą formą o blat lub talerz. Jak tarta wypadnie, a w środku zostaną jeszcze jakieś kawałki śliwek, to wyjmij je widelcem i połóż ponownie na wierzch tarty. Teraz włóż tarty do form, ale już odwróconą stroną czyli owoce na górze, ciasto na dole i podawaj. Do dekoracji użyj mięty ogrodowej i białych kwiatów kolendry.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 26.03-1.04.2020 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8