Chleb pszenny
Składniki
180 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki miodu
50 g świeżych drożdży
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy
100 ml ciepłej wody
Sposób przygotowania
1
Proces pieczenia chleba na drożdżach jest podobny do pieczenia chleba na zakwasie. W misce wymieszaj mąkę drożdże (ew. zakwas) i sól. Na tym etapie możesz dodać też, np. suche zioła i rozdrobnione suszone pomidory (nie z zalewy).
2
Dodaj wodę, oliwę i miód. Wyrabiaj ciasto przez ok. 15 minut. Jest to bardzo ważny element procesu pieczenia chleba. Im dokładniejsze wyrobienie ciasta, tym równiejszy i bardziej wyrośnięty bochenek. Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
3
Po wyrośnięciu uderz w ciasto pięścią, wyciskając z niego powietrze i jeszcze raz zagnieć. W czasie drugiego wyrabiania możesz dodać większe dodatki smakowe, np. pokrojone bakalie, smażoną cebulę (odsączoną z tłuszczu) lub ziarna.
4
Uformuj bochenek, wstaw do natłuszczonej formy i odstaw do ponownego wyrośnięcia. Kiedy bochenek wyrośnie, posmaruj go rozbełtanym jajkiem i posyp ulubionymi ziarnami. staw do nagrzanego do 185ºC piekarnika i piecz ok. 50 minut. Żeby sprawdzić czy chleb jest upieczony, wystarczy w niego popukać. Upieczony wyda z siebie głuchy odgłos. Po upieczeniu wyciągnij chleb z formy i ostudź na kratce. 
Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Promocje

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
60 min.
Desery
2 miesiące temu
135 min.
Dania główne
2 miesiące temu
10 min.
Napoje
2 miesiące temu
45 min.
Zupy
2 miesiące temu
120 min.
Zupy