Chleb orkiszowy z figami i orzechami włoskimi
Składniki
500 g mąki pszennej orkiszowej 
350 g wody 
1 łyżka cukru 
30 g drożdży 
20 ml oliwy 
1 łyżeczka soli morskiej 
100 g orzechów włoskich 
5 fig 
2 gałązki rozmarynu
Opis

Drożdże rozkrusz w misce, zalej ciepłą wodą i dobrze wymieszaj. Dodaj cukier i 100 g mąki. Zaczyn wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce np. do piekarnika z włączonym oświetleniem. Ciepło z żarówki będzie wystarczające. Po ok. 10 min drożdże zaczną mocno się namnażać, a wtedy na zaczynie będzie widać pęcherzyki powietrza. Dosyp do zaczynu resztę mąki, wsyp sól i wlej oliwę. Wyrabiaj ciasto tak długo, aż zacznie odchodzić od ścianek naczynia. Potem posyp je lekko na wierzchu mąką i odstaw do wyrośnięcia.

Pokrój figi i posiekaj orzechy. Podrośnięte ciasto wymieszaj z owocami i orzechami. Mieszaj ostrożnie, bo figi są delikatne. Przełóż teraz ciasto chlebowe do formy i wierzch posyp posiekanym rozmarynem. Wstaw je ponownie do wyrośnięcia. Jak tylko ciasto podwoi swoją objętość, to znak, że jest gotowe do pieczenia. 

Rozgrzej piekarnik do temp. 200° i wstaw chleb do pieczenia. Po 20 min zmniejsz temperaturę do 170°C i piecz kolejne 20 min. Po wypieczeniu odstaw chleb w formie na kilka minut i dopiero wtedy wyjmij, aby jeszcze odparował. Najlepiej będzie smakował lekko ciepły z masłem.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przepisy w Twoim guście

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
2 miesiące temu
60 min.
Desery
4 tygodni temu
10 min.
Napoje
2 miesiące temu
10 min.
Napoje
2 miesiące temu
40 min.
Dania główne