Przepisy Chleb domowy pszenno-żytni

Składniki

400 g mąki pszennej
180 g mąki żytniej razowej
350 ml wody
4 g drożdży suszonych (1 łyżeczka drożdży)
łyżeczki soli
80 g zakwasu pszennego (naturalnego)
Zakwas naturalny:
300 g mąki żytniej razowej
300 ml wody (filtrowanej, przegotowanej)

Sposób przygotowania

1

Przygotuj zakwas: 100 g mąki żytniej zmieszaj z 100 ml letniej wody, aby otrzymać dość gęstą papkę konsystencji kwaśniej śmietany. Nakryj ściereczką kuchenną lub folią spożywczą i pozostaw na 3-4 dni w ciepłym miejscu (np. w pobliżu grzejnika lub na półce w kuchni obok kuchenki – optymalna temperatura dla zakwasu to 25–30°) Po ok. 12 godz., kiedy pojawią się pierwsze pęcherzyki powietrza, dokładnie wymieszaj zakwas, a następnie przykryj i odstaw go do dalszej fermentacji (warto co 12 godzin regularnie mieszać zakwas, dzięki temu powstanie więcej pęcherzyków powietrza). Każdego dnia dodawaj 100 g mąki i 100 ml ciepłej wody. Gotowy zakwas zamknij szczelnie w bardzo czystym pudełku z przykrywką (warto wygotować naczynie i pokrywkę przez 15 min we wrzątku) i przechowuj w lodówce na niskiej półce. W miarę zużywania "dokarmiaj" zakwas stałą porcją mąki żytniej (100 g) i wody (100 ml), minimum raz na tydzień.

2

Składniki na chleb wymieszaj w misce i wyrabiaj ok. 5 minut, aż otrzymasz gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto powinno swobodnie odklejać się od miski (polecamy wykorzystać mikser planetarny z hakiem do wyrabiania ciast, który skraca czas mieszania do ok. 8 min, ale możesz użyć też tradycyjnego miksera). W razie potrzeby dodaj mąki lub dolej wody. Odstaw ciasto w misce na 30 min, a potem wyrabiaj jeszcze przez 3-4 minuty.

3

Przygotuj formę, w której planujesz upiec chleb. Jeśli używasz formy teflonowej, nie musisz smarować jej tłuszczem i posypywać mąka, tego wymagają formy stalowe. Przełóż ciasto z miski do formy (możesz podsypać niewielką ilością mąki wierzch i brzegi ciasta, aby łatwiej było przełożyć je do formy). Warto na tym etapie odłożyć ok. 50 g ciasta chlebowego jako zaczątek przy następnym chlebie: zaczątek chleba przełóż do miski i przykryj folią, przechowuj w lodówce. Przy kolejnym przygotowaniu chleba wykorzystaj to ciasto. Nada wyjątkowy smak i aromat przyszłemu bochenkowi.

4

Pozostaw chleb w formie do wyrośnięcia na 3-4 godziny lub do podwojenia objętości. Nagrzej piekarnik bez termoobiegu do 230⁰. Włóż chleb i piecz przez 10–15 min, a następnie obniż temperaturę do 190⁰ i piecz jeszcze przez ok. 20 min do zbrązowienia skórki. Gotowy wyjmij z formy, kiedy jest jeszcze gorący. Podczas stygnięcia chleb z każdej strony powinien mieć dostęp do powietrza – w tym czasie możesz go położyć, np. na kratce z piekarnika opartej o talerz.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się przepisem

Przeglądaj gazetki i katalogi


Tesco gazetka - aktualna

Więcej informacji  InformacjeOferta jest ważna w hipermarketach.
Oferta handlowa ważna w dniach 1.10-7.10.2020 r. lub do wyczerpania asortymentu, z zastrzeżeniem odmiennych terminów obowiązywania wskazanych na poszczególnych stronach gazetki. Zmiana oferty handlowej następuje o godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia promocji. Zdjęcia umieszczone w gazetce mogą odbiegać od wizerunku produktu znajdującego się w sprzedaży. Wszystkie ceny zawierają VAT. Tesco nie prowadzi sprzedaży poprzez akwizytorów. Wszystkie ceny wyrażone są w złotych. Nie wszystkie produkty z gazetki dostępne są w serwisie Ezakupy.
Szczegóły ważności
Szczegóły ważności
1 / 8