Zdrowy tryb zycia Relaks Zrób sobie kąpiel stóp i zapewnij relaks całemu ciału

Jedną z najpopularniejszych metod relaksacyjnych, które można wykorzystać we własnym domu, jest kąpiel. Wystarczy napełnić wannę gorącą wodą, zrobić pachnącą pianę i położyć się na kilkadziesiąt minut. Czasami jednak nie możemy sobie pozwolić na taki luksus, albo mamy w łazience tylko kabinę prysznicową. W takim wypadku warto sprawić sobie kąpiel stóp, która ma bardzo podobne działanie.

Co dzieje się ze stopami podczas kąpieli?

Woda pod każdą postacią działa refleksyjnie na naczynia krwionośne. Zatem kąpiel stóp przynosi ulgę nie tylko nogom, lecz wpływa na cały organizm. Zanurzenie nóg w gorącej wodzie powoduje przypływ krwi z najodleglejszych części ciała. Jeśli cierpimy na zapalenie lub infekcję, chore miejsce jest przekrwione. Gorąca woda przynosi ulgę, ponieważ cała krew odpływa do nóg. Z drugiej strony gorąca woda nie powoduje odpływu krwi z miejsc niedokrwionych. Na kąpiel stóp możemy sobie pozwolić również wtedy, gdy boli nas głowa, kark, jesteśmy przeziębieni itp. Gorąca kąpiel poprawia krążenie, podnosi temperaturę ciała i aktywizuje białe krwinki, które przeciwdziałają wirusom. Jak tylko poczujemy, że „coś nas bierze”, warto sprawić sobie kąpiel stóp. Kolejnym pozytywnym działaniem takiego zabiegu jest rozluźnienie mięśni, a zatem kąpiel stóp działa relaksująco. Pomaga też w walce z bezsennością i stresem. Podczas gorącej kąpieli możemy się trochę spocić, co z kolei sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.

Ziarno lub kropla szczęścia

Do kąpieli stóp wystarczy zwykła miednica, do której napuszczamy wodę. Na rynku dostępne są też specjalne urządzenia, które wytwarzają bąbelki i masują. Warto zadbać o różne dodatki. Ich wybór zależy od tego, jakie działanie ma mieć kąpiel. W ofercie znajdziemy rozmaite olejki i sole. Jeśli jesteśmy zmęczeni i chcemy poczuć siłę do działania, możemy wykorzystać trawę cytrynową, która dodaje energii i zwalcza senność. Zmęczenie zniweluje także rozmaryn lub sól morska. Melisę lub lawendę poleca się do wieczornych kąpieli. Zapewniają one lepszy sen. Jeśli bolą nas nogi, czujemy zdenerwowanie i napięcie, warto sięgnąć po preparaty z rozmarynem. Na ból mięśni i reumatyzm zaleca się kąpiele z dodatkiem arniki.

Kiedy gorąca woda szkodzi

Lepiej unikać gorących kąpieli stóp, jeśli mamy żylaki. W gorącej wodzie naczynia krwionośne szybko się rozszerzają, w chłodzie zaś zwężają. Wahania temperatur nie służą osobom cierpiącym na żylaki. Mało elastyczne i słabe żyły nie są w stanie szybko reagować na zmiany temperatur, co może spowodować uszkodzenie ich słabych i kruchych ścianek.

Jak zakończyć kąpiel

Po kąpieli należy dobrze osuszyć stopy, wmasować ulubiony krem i przez pół godziny nie wykonywać żadnych męczących czynności.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Pomidor (kg = 5.99)
Pomidor
  599
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Tesco Mleko UHT 1,5% 1 l (l = 2.19)
Tesco Mleko UHT 1,5% 1 l
  219
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3