Dziecko Maluch Znasz metodę BLW? Pomaga dzieciom w jedzeniu

Brak apetytu i odmawianie posiłków to problem wielu rodziców dzieci w okresie przechodzenia na stały pokarm. Około szóstego miesiąca życia dieta niemowląt powoli się rozszerza – maluchy dostają pierwsze ugotowane i zmiksowane papki pozbawione wyrazistego koloru i smaku. Ale przyznaj z ręką na sercu: smakowałoby Ci takie jedzenie? Dlatego nie dziw się, że maluch nie chce jeść tyle, ile wskazują tabele. Jeśli znasz ten problem, zmień podejście. Za granicą gorącym tematem jest metoda BLW, dzięki której dziecko może poznawać nowe smaki, zapachy i całe bogactwo świata zwanego jedzeniem.

Przeczytaj też: Jak powinna wyglądać dieta dziecka w pierwszym roku życia? 


Dziecko samo decyduje, ile zje

Metoda BLW (po angielsku Baby-led Weaning) w wolnym przekładzie oznacza wprowadzanie stałych pokarmów do diety, o czym ma decydować samo dziecko. Maluchowi, który ukończył szósty miesiąc życia daje się możliwość wyboru rodzaju i ilości jedzenia, na które w danej chwili ma ochotę. Nie chodzi oczywiście o decydowanie o całości diety, a jedynie wybór owoców, warzyw, zup i innych posiłków dostosowanych do wieku.

Dając dziecku możliwość spróbowania czegoś innego niż tylko letniej papki o nieokreślonym smaku, dajemy mu szansę na doświadczanie kolorów, smaków i konsystencji prawdziwych warzyw, owoców oraz innych składników diety, a jego organizm lepiej przygotowuje się na te produkty i wie, jak na nie prawidłowo reagować. Podczas pierwszych prób podaje się dziecku mniejsze porcje, które organizm może efektywnie przetworzyć. Produkty o naturalnym wyglądzie i smaku diametralnie różnią się od papek, które uniemożliwiają odkrywanie różnorodności jedzenia. Podając dziecku papki, nie dostarczamy mu tylu informacji o jedzeniu, ile potrzebuje.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować: Jak oduczyć dziecko rzucania jedzenia na podłogę? 


Metoda BLW w domu

Wdrażanie metody BLW jest prostsze niż może się na pozór wydawać. Na początek trzeba całkowicie zapomnieć o tym, że dziecko powinno zjeść określoną ilość pokarmów w ciągu dnia i zrezygnować z uczenia go zasad stołowania. W metodzie BLW dziecko ciągle jest karmione piersią i to mleko dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dokarmianie zaczyna się od podawania owoców i warzyw pokrojonych w podłużne kawałki, które dziecko może łatwo wziąć do rączki. Najlepiej spróbować od jabłka i marchewki, a z czasem rozszerzyć dietę o brzoskwinie, banany, nektarynki, słodkie ziemniaki, rzodkiewkę, kalarepę, cukinię, ogórki oraz inne warzywa i owoce. Te twardsze przed podaniem można krótko zblanszować. Warto układać je na kolorowych talerzach, tworząc kompozycje, które „cieszą” oczy dziecka i zachęcają do próbowania.

Kolorowe ślimaczki i gąsieniczki

Znasz metodę BLW? Pomaga dzieciom w jedzeniu

Tesco dostarczy Ci świeże owoce i warzywa prosto do domu!

Daj dziecku spróbować ze swojego talerza

Jeśli odżywiasz się racjonalnie i nie przesadzasz w kuchni z przyprawami, możesz pozwolić dziecku w starszym wieku na próbowanie posiłków ze swojego talerza. Zwykle maluchom podoba się takie testowanie, ale zwróć uwagę, aby potrawy były proste i przygotowane z dobrej jakości składników.

W metodzie BLW chodzi przede wszystkim o odkrywanie autentycznych smaków, dlatego z powodzeniem możesz przygotować choćby duszoną marchew czy sałatkę owocową.

Czy dziecko się nie zakrztusi?

Nie powinno się to zdarzyć. Podczas jedzenia dziecko musi jednak pozostawać pod opieką rodzica. Nie należy wkładać mu jedzenia do buzi, lecz podawać po kawałkach do rączki. W ten sposób, w zależności od stopnia rozwoju motoryki i indywidualnych możliwości, szkrab sam będzie mógł ocenić, czy poradzi sobie z jedzeniem. Młodsze dzieci zwykle na początku oblizują i obgryzają owoce i warzywa, a dopiero po pewnym czasie odgryzają niewielkie kęsy. W każdym razie należy uważnie obserwować malucha podczas jedzenia.

Szukasz przepisów na smaczne posiłki dla dzieci?  Wystarczy kliknąć i gotowe!


Źródła: parents.com, babyledweaning.com

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Arbuz (1 kg = 3.99)
Arbuz
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3