Dziecko Noworodek Zmiana pieluszki u Twojego dziecka

Czego się spodziewać?

Zmiana pieluszek jest czymś, czego trochę obawia się większość młodych matek i ojców. Wyczyszczenie kupki z małego, kręcącego się dziecka podczas zdejmowania brudnej pieluchy i zakładania nowej, czystej, może wydawać się praktycznie niemożliwe. Dobrą wiadomością jest fakt, że kupa noworodka nie pachnie bardzo brzydko. Do czasu, gdy dzieci staną się bardziej ruchliwe, osiągniesz już dobrą szybkość i wprawę.

Czy powinienem/powinnam używać chusteczek nawilżonych dla dzieci?

W opiece nad noworodkiem niezwykle ważne jest zachowanie jak największej prostoty wszystkiego. Ciepła woda i wata bawełniana są najlepszymi rzeczami, z których warto korzystać w pierwszych tygodniach.

Jeśli zdecydujesz się na używanie chusteczek, poczekaj kilka tygodni. Skóra dziecka jest bowiem bardzo delikatna i zapewne nie chcesz spowodować żadnych alergii. Jeśli zdecydujesz się przejść na chusteczki, najlepiej zacząć od takich, które nie są perfumowane ani nie posiadają zawartości alkoholu.

Jak umyć pupę dziewczynki?

W przypadku zmiany pieluszki u małych dziewczynek należy wycierać pupę od przedniej do tylnej części, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji pupy do obszaru pochwy.

Jak umyć pupę chłopca?

W przypadku małych chłopców bardzo ważne jest przedostanie się do wszystkich małych pęknięć i fałd. Nie martw się przy podnoszeniu penisa, tak aby on nie przeszkadzał lub podnoszeniu jąder, aby upewnić się, że wszystko pod nimi zostało umyte. Jeśli musisz umyć penisa chłopca, nie powinnaś robić tego w sposób powodujący naciągnięcie skóry napletka. Bądź delikatna za każdym razem.

W jakim kierunku powinien być ułożony penis mojego dziecka, gdy będę zakładać mu pieluszkę?

Kolejną rzeczą, o której należy zapamiętać podczas zmiany pieluszki u małego chłopca, jest to, że należy skierować jego penisa na dół w pozycji wskazującej godzinę szóstą przy zakładaniu pieluszki. Jeśli wskazuje godzinę 12, wówczas będzie siusiał poza pieluszkę na całe ubranko. To samo może się zdarzyć, jeśli penis będzie wskazywał godzinę trzecią lub dziewiątą.

Zakątki, zgięcia, itp.

Upewnij się, że wszystkie części są czyste, w szczególności zgięcia nóg u dziecka. Podnieś pupę dziecka, aby sprawdzić jego plecy i upewnij się, że nic nie wydostało się z górnej części pieluszki.

Czy muszę używać kremu na odparzenia?

Niektórzy ludzie uważają, że stosowanie kremu ochronnego może pomóc w zapobieganiu powstawania pieluszkowego zapalenia skóry. Jeśli stosujesz krem ochronny, upewnij się, że używasz takiego, który nie posiada żadnych konserwantów lub dodatków oraz nie jest perfumowany. Wystarczy mała, cienka warstwa.

Jak mogę zapobiec obsiusianiu mnie przez chłopca podczas zmiany jego pieluszki?

Inną rzeczą, o której należy pamiętać u małych chłopców, jest to, że dzieci mogą siusiać, gdy zdejmiesz ich pieluszkę. W przypadku małych dziewczynek, ich mocz po prostu wypłynie na stół do przewijania, ale chłopcy mogą siusiać w powietrze – co oznacza, że możesz zostać delikatnie pomoczona! Zwykle chłopcy dają małe ostrzeżenie i ich penis podnosi się przed siusianiem. Czasami jednak nie udzielają żadnego ostrzeżenia, więc warto posiadać gazę lub inny przydatny materiał, którym można w razie czego zakryć penisa.

Pamiętaj:

  • U dziewczynek wycieraj od przodu do tyłu.
  • Nie naciągaj skóry napletka u chłopców.
  • Sprawdź dwa razy czy pupa i plecy dziecka są naprawdę czyste.
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3