Zdrowy tryb zycia Zdrowie Zdrowe opalanie: Nie wystarczy krem

Przed pierwszym wyjściem na słońce warto uważnie przyjrzeć się skórze i sprawdzić, jakie szkody wyrządziła jej zima. Wrażliwa skóra może być przesuszona. Przez kilka miesięcy była wystawiona na suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Zanim zdecydujesz się na opalanie, zapewnij skórze odpowiednią pielęgnację. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego kremu - wystarczy zwykły krem nawilżający do ciała.

Solarium to mit

Być może należysz do osób, które skojarzą metodę związaną z wykorzystaniem solarium jako przygotowania do naturalnego opalania. Przed taką praktyką ostrzega Karolína Kykalová, ordynator dermatologii w klinice ESTHESIA: „Nie zalecałabym solarium jako etapu przygotowującego do opalania, choć często spotykamy się z takim podejściem. Nie przyniesie to żadnego pożytku. Wprost przeciwnie, narazimy skórę na działanie promieni ultrafioletowych, co niesie z sobą ryzyko powstania niepożądanych zmian skórnych, które nie tylko są nieestetyczne, ale również szkodliwe dla zdrowia".

Uzupełnij beta-karoten oraz witaminy E i C

Zanim zaczniesz się opalać, uzupełnij witaminy, które mają dobroczynny wpływ na skórę. Najlepszy będzie beta-karoten, który jest też skutecznym antyoksydantem. Należy go zacząć stosować co najmniej trzy tygodnie przed opalaniem. Przekształca się on w organizmie w witaminę A, która wzmacnia odporność i zapewnia zdrowie skórze i błonom śluzowym. Beta-karoten może być stosowany w formie tabletek, ale warto też wzbogacić dietę o marchew, pomidory, paprykę, dynię, bataty, rzeżuchę, liście mlecza oraz o owoce: morele, truskawki, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, owoce rokitnika czy grejpfruty.

Witamina E łagodzi niekorzystny wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę i pomaga ją chronić. Można ją znaleźć przede wszystkim w:

  • pestkach słonecznika,
  • migdałach,
  • orzechach laskowych,
  • maśle,
  • mleku,
  • orzechach ziemnych,
  • soi,
  • sałacie.

Kolejnym antyoksydantem, który chroni skórę, jest witamina C, którą można znaleźć przede wszystkim w owocach cytrusowych, a także w ziemniakach, pomidorach, papryce, papai, brokułach, czarnych porzeczkach, truskawkach, kalafiorze, szpinaku, kiwi i żurawinie.

Fototyp i dobór odpowiedniego SPF

Zanim wystawisz skórę na słońce, dowiedz się, jaki masz fototyp skóry. W zasadzie sprowadza się to do tego, jak Twoja skóra reaguje na pierwsze intensywne słońce, jeśli nie użyjesz kremu do opalania z filtrem, a także jaki masz kolor skóry, oczu i naturalny odcień włosów. Rozróżniamy sześć fototypów, według których dobiera się odpowiedni krem do opalania z SPF:

Fototyp

Wygląd

Reakcja na słońce

Fototyp I

Bardzo jasna karnacja, rude włosy, piegi i niebieskie oczy.

Na słońcu zawsze ulega poparzeniom, opala się na czerwono, nie brązowieje. Zalecany faktor ochronny 50+.

Fototyp II

Jasna karnacja z niewielką ilością piegów, blond włosy i niebieskie, zielone lub szare oczy.

Opala się na czerwono, często ulega poparzeniom słonecznym. Zalecany faktor ochronny 30+.

Fototyp III

Jasno oliwkowa skóra, brązowe włosy i oczy.

Dobrze się opala, rzadko ulega poparzeniom słonecznym. Zalecany faktor ochronny 20+.

Fototyp IV

Ciemny odcień skóry, ciemne włosy i oczy.

Praktycznie nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym. Zalecany faktor ochronny 15 - 20

Fototyp V

Bardzo ciemny odcień skóry, ciemne lub czarne włosy (skóra Indian lub populacji arabskiej). Nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym.

Kremy z niższym faktorem.

Fototyp VI

Najciemniejszy typ. Nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym.

Kremy z niższym faktorem.

Jak wybrać krem do opalania?

Został Ci krem do opalania z ubiegłego lata? Zwróć uwagę na datę ważności! Promienie słoneczne oddziałują na substancje chemiczne, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli krem z ubiegłego sezonu był już otwarty, lepiej kupić nowy.

Obecnie na naszym rynku jest wiele wariantów, począwszy od kremów, przez spraye i mleczka. LINK GHS opaľovacie krémy Różnica polega przede wszystkim na wchłanianiu. Kremy do opalania trudniej się wchłaniają, ale za to można mieć pewność, że zapewnią odpowiednią ochronę, ponieważ najdłużej pozostają na skórze i są najodporniejsze na ścieranie.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na filtry UVA i UVB, a więc na to, przed czym preparat chroni skórę. Wartość SPF podana na opakowaniu kosmetyku mówi, jaki jest stopień ochrony przed UVB. To właśnie ten składnik promieniowania UV jest szkodliwy dla żywych organizmów. Promieniowanie UVA uważa się za mniej szkodliwe, ale odpowiada ono za szybsze starzenie skóry, dlatego warto zainwestować w kosmetyk do opalania, który chroni przed UVA i UVB. Na opakowaniu kosmetyku szukaj zatem oznaczenia UVA w kółku.

Nie zapomnij o wargach. Również skórę ust należy chronić przed słońcem odpowiednim balsamem.

Nieodłącznym letnim gadżetem, który przyda się podczas opalania, są okulary przeciwsłoneczne. Wybierz takie, które będą chroniły Twoje oczy.

Krem do opalania dla alergików, do skóry atopowej i wrażliwej

Jeśli masz skórę atopową, przed latem kluczowy jest wybór odpowiedniego kosmetyku do opalania. Wybieraj preparaty, które zawierają filtry mineralne (fizyczne). Są one odpowiednie dla dzieci i osób z alergią na kosmetyki. Fizyczne filtry UV odbijają promienie słoneczne i działają tylko na powierzchni skóry. Najczęściej stosowane są tlenek cynku i tlenek tytanu. Krem do opalania dla alergików nie powinien zawierać substancji zapachowych, barwników i konserwantów. Są to produkty hipoalergiczne.

Jeśli masz alergię na słońce, tydzień przed urlopem zacznij przyjmować preparaty antyhistaminowe. I podobnie jak osoby ze skórą atopową, zaopatrz się w krem do opalania z filtrem fizycznym.

Dzieci a opalanie

Dzieci do 1. roku życia nie powinny przebywać na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Można je przykryć chustą, rozłożyć parasol, a najlepiej przebywać w zupełnym cieniu. Można też kupić specjalną odzież z faktorem ochronnym. Zawsze należy wybierać jasne kolory. Dzieci najlepiej smarować kremem ochronnym z SPF 50. Do 5. roku życia powinno się używać kremów do opalania przeznaczonych dla dzieci, które mają mniej chemii i zawierają tylko filtry fizyczne.

Dzieci poniżej 5. roku życia, u których wystąpiło poparzenie słoneczne z pęcherzami są bardziej narażone na wystąpienie w przyszłości czerniaka.

Należy je zatem chronić przed słońcem nie tylko z powodu zagrożenia udarem. Trzeba pamiętać, że dzieci do 5. roku życia nie mają w pełni rozwiniętej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, nie działają u nich mechanizmy obronne i regeneracyjne, które pozwalałyby ograniczyć skutki poparzeń.

Czy wiesz, co czują Twoje nogi w letnich butach?


Źródła: wikiskripta.eu, hledani.rozhlas.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3