Dziecko Zdrowie dziecka Zdradzamy kilka zasad ubierania niemowląt jesienią

Jesienią promienie słońca grzeją coraz słabiej, dlatego źle ubrane niemowlę może się łatwo przeziębić. W ładne, jesienne dni, kiedy na zewnątrz jest ciepło niczym na wiosnę, z wózka będzie dochodził płacz spoconego dziecka, które nie potrafi inaczej zasygnalizować, że jest mu gorąco.

Świeże powietrze, nawet to chłodne, jest dobre dla maluchów. Spacery wpływają nie tylko na jakość snu i dobry nastrój, lecz również podnoszą odporność. Dlatego warto wychodzić na spacer z maleństwem codziennie, póki nie jest zbyt wietrznie.

Jak ubierać niemowlę jesienią i w chłodniejsze dni? Trzymaj się naszych wskazówek, a zarówno Ty, jak i dziecko będziecie zadowoleni ze spaceru.

Podstawa to ubieranie na cebulkę

Na pewno wiesz, że wychodząc na zewnątrz lepiej założyć dwie cieńsze warstwy niż jedną grubą. Dotyczy to również niemowląt. Kilka warstw odzieży pozwoli odpowiednio wcześnie zareagować na wysoką temperaturę i zdjąć dziecku jedną czy dwie warstwy, a później, gdy się ochłodzi, ubrać z powrotem. W ten sposób dziecko nie będzie się przegrzewało ani nie będzie marzło.

Dziecku należy zakładać jedną warstwę więcej niż sobie.

Pierwsza warstwa to body z długim rękawem i śpioszki lub rajstopki.

Druga warstwa to spodnie i bluza lub sweter.

Trzecia warstwa to kurtka, płaszczyk lub kombinezon.

Głowa i nogi w cieple

Niezależnie od tego, jak ciepłą mamy jesień, maleństwo zawsze powinno mieć na głowie czapeczkę. Przez głowę „ucieka” aż 70% ciepła, dlatego nawet jeśli maluch będzie odpowiednio ubrany, ale nie będzie miał czapeczki, może zmarznąć. Czapka chroni także uszka, co jest ważne szczególnie w wietrzne dni. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz wybierz cieńszą lub grubszą czapkę.

Jeśli dziecko siedzi lub chodzi, załóż mu buty. Nawet jeśli nie będzie chodziło, buty chronią stopy przed chłodem.

Kocyk lub kołderka do wózka

Dziecko w wózku niewiele się rusza, dlatego powinno być dobrze przykryte. Jeden kocyk warto położyć na spód, pod plecy, drugim należy przykryć dziecko. W wietrzny, deszczowy dzień ciepło zapewnia pokrowiec na wózek.

Te same zasady ubierania obowiązują przy przewożeniu dziecka w foteliku samochodowym.

Do nosidełka kombinezon i rękawiczki

Jeśli używasz nosidełka, pamiętaj, że dziecko jest bardziej narażone na kaprysy pogody niż maluch w wózku. Dlatego zawsze pamiętaj, żeby chronić nogi, zakładając dziecku skarpetki i buciki lub grubsze getry, a w pluchę także rękawiczki.

Ciepło czy zimno?

Dziecko nie powie Ci, czy jest mu ciepło czy zimno. Może być jedynie niespokojne lub płakać, ale równie dobrze może być spocone i spać. Są jednak sposoby, by sprawdzić, czy dziecko czuje się komfortowo. Spocona główka, kark lub plecki to oczywisty sygnał, że dziecko jest zbyt grubo ubrane. Chłodny kark i klatka piersiowa oznaczają z kolei, że jest mu chłodno.

Nie zapomnij o skórze

Delikatna skóra dziecka również jest narażona na czynniki atmosferyczne. Smaruj ją specjalnym kremem dla dzieci przed każdym spacerem, co zapewni jej ochronę przed promieniami słonecznymi i chłodem.
Źródła: motherandbaby.co.uk


Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3