Dziecko Zdrowie dziecka Zalepione oczy u niemowlaka – jak sobie radzić?

Dlaczego moje dziecko ma wilgotne lub zalepione oczy?

Kanaliki łzowe, prowadzące od kącików oczu w stronę nosa, są u niemowląt zwykle nieco bardziej zakrzywione niż u dorosłych, dlatego mogą lekko się blokować, powodując nagromadzenie się łez w kącikach oczu i ich wilgotnienie. Gdy łzy się wysuszą, oko staje się z kolei lepiące. Jeżeli łez lub lepiącej substancji nie jest dużo, nie ma powodów do niepokoju. Lepiące oczy same w sobie nie są chorobą. Niemniej jednak wielu rodziców martwi się, że dziecko może w ten sposób przechodzić infekcję oka.

Jak czyścić zalepione oczko niemowlęcia?

Jeżeli zauważysz u swojego maluszka zalepione oko, możesz delikatnie przetrzeć je watą namoczoną w przegotowanej i przechłodzonej wodzie.

Zanim zaczniesz, umyj ręce i przygotuj chłodną, przegotowaną wodę oraz czystą watę. Namocz watę w wodzie i delikatnie przetrzyj oczko dziecka, zaczynając od kącika w stronę nosa, aż do zewnętrznej strony oka.

Do każdego przetarcia używaj nowego kawałka waty i powtarzaj czynność, aż oczy będą czyste.
Pamiętaj, by podczas czyszczenia oczu dziecka przechylić lekko jego główkę w stronę oczka, które w danym momencie czyścisz. To sprawi, że woda nie dostanie się do drugiego oczka, dzięki czemu nie dojdzie do zakażenia obu oczu, co jest ważne w przypadku, gdyby okazało się, że dziecko przechodzi infekcję.
Jeżeli skóra wokół oczu, powieka albo same oczy dziecka wyglądają na chore lub są czerwone, najlepszym wyjściem będzie udanie się do lekarza.

Kiedy udać się do lekarza?

  • Jeżeli wydzielina jest bardziej obfita
  • Jeżeli wydzielina staje się żółta lub zielona
  • Jeżeli oczko dziecka jest podrażnione i zaczerwienione
  • Jeżeli wystąpił obrzęk

Każdy z tych objawów może oznaczać, że doszło do infekcji oka. W takim przypadku maluszek powinien zostać obejrzany przez lekarza najszybciej jak to tylko możliwe.

Większość niemowląt pozbywa się jednak tej przykrej przypadłości przed upływem 6 miesięcy. Jeżeli po tym czasie stan oczu się nie poprawia, rozważ wizytę u pediatry i poproś o skierowanie do okulisty.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3