Dziecko Szkoła Zaburzenia percepcji u dzieci

Wydaje się wam, że coś jest nie w porządku? Obserwujcie sposób uczenia się i zachowanie dzieci nie tylko w szkole, ale również w wieku przedszkolnym. Zawsze można im pomóc.

W wyniku uszkodzenia określonej części mózgu, jej nierównomiernego lub niedostatecznego rozwoju mogą wystąpić u dzieci problemy, na które nie zwracają uwagi ich rówieśnicy. Zachowajcie czujność, gdy wasze dziecko nie może się skupić w szkole, jest hiperaktywne i nie radzi sobie z pisaniem. Zaburzenia percepcji mogą całkowicie uniemożliwić dziecku jego edukację. Takie dzieci nie są wcale głupie, a jedyne, czego potrzebują to zrozumienie i pomoc specjalisty.

Zachowajcie czujność

Aż w 50% dzieci dziedziczą problemy po rodzicach, niemal 30% problemów powstaje podczas ciąży, a 20% w pierwszym roku życia. Można szukać związku z częstymi chorobami w dzieciństwie i w zaburzeniach rozwoju psychosomatycznego. Co ciekawe, większość dzieci z zaburzeniami percepcji bardzo krótko raczkuje i paradoksalnie szybko zaczyna chodzić. Do tego problemu należy podejść globalnie. Skupcie się na jadłospisie dziecka, regularnym ruchu i zapewnijcie mu regularny codzienny reżim. Bądźcie cierpliwi w stosunku do dziecka i nauczcie się tolerować jego wahania nastroju. Takie dzieci potrzebują indywidualnego, akceptującego podejścia zarówno w rodzinie, jak i w szkole.

W jaki sposób przejawiają się zaburzenia?

Oznaki zaburzeń bywają różne i należy przypomnieć, że dotyczą one głównie percepcji słuchowej i wzrokowej, a także percepcji czasu, przestrzeni i struktury ciała. Dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej mylą spółgłoski dźwięczne z bezdźwięcznymi, nie potrafią podzielić wyrazów na głoski czy analizować ich w zdaniu. Jeśli wasze dziecko cierpi na zaburzenia percepcji wzrokowej, zauważycie, że ma problemy z czytaniem, odróżnianiem wzorów czy rozpoznawaniem szczegółów na obrazie. Takie dzieci mylą cyfry i nie potrafią układać puzzli. Na pewno należy się skonsultować ze specjalistą w sytuacji, gdy wasza latorośl ma problemy z jazdą na rowerze, posługiwaniem się nożyczkami lub podczas ubierania się myli strony.

Zasięgnijcie rady

Zaburzenia percepcji u dzieci to żaden wstyd. Nie liczcie na to, że sami rozwiążecie problem. Szukajcie pomocy u psychologów, szkolnych pedagogów i lekarzy specjalistów. Poszukajcie poradni pedagogiczno-psychologicznej, gdyż niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć problem. Bardzo trudno jest walczyć z wykształconymi niewłaściwymi nawykami. Ponadto, opinie poradni pedagogiczno-psychologicznej posłużą pedagogom specjalnym za wytyczne w zakresie pracy z dzieckiem.

Uwierzcie w poprawę

Terapia zaburzeń jest naprawdę trudna i nie należy oczekiwać wyników natychmiast. Istnieje jednak nadzieja, że stan waszego dziecka ulegnie poprawie. Wyraźna poprawa następuje zazwyczaj w 6-tym roku życia. Nie wywierajcie nacisku i unikajcie sytuacji stresowych. Odnosi się to zarówno do was, jak i do waszych dzieci. Dziecko musi odczuwać wsparcie, a nie nacisk. W przeciwnym razie możecie osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Wyznaczajcie dziecku tylko realne cele, wspierajcie je w czynnościach, z którymi świetnie sobie radzi i chwalcie za małe sukcesy, również przed rodzeństwem i kolegami z klasy. Nie karzcie dziecka za niepowodzenia, nie zmuszajcie go do ćwiczeń i nie poddawajcie się, bo wtedy podda się również wasze dziecko!

Published: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.