Dziecko Szkoła Zaburzenia percepcji u dzieci

Wydaje się wam, że coś jest nie w porządku? Obserwujcie sposób uczenia się i zachowanie dzieci nie tylko w szkole, ale również w wieku przedszkolnym. Zawsze można im pomóc.

W wyniku uszkodzenia określonej części mózgu, jej nierównomiernego lub niedostatecznego rozwoju mogą wystąpić u dzieci problemy, na które nie zwracają uwagi ich rówieśnicy. Zachowajcie czujność, gdy wasze dziecko nie może się skupić w szkole, jest hiperaktywne i nie radzi sobie z pisaniem. Zaburzenia percepcji mogą całkowicie uniemożliwić dziecku jego edukację. Takie dzieci nie są wcale głupie, a jedyne, czego potrzebują to zrozumienie i pomoc specjalisty.

Zachowajcie czujność

Aż w 50% dzieci dziedziczą problemy po rodzicach, niemal 30% problemów powstaje podczas ciąży, a 20% w pierwszym roku życia. Można szukać związku z częstymi chorobami w dzieciństwie i w zaburzeniach rozwoju psychosomatycznego. Co ciekawe, większość dzieci z zaburzeniami percepcji bardzo krótko raczkuje i paradoksalnie szybko zaczyna chodzić. Do tego problemu należy podejść globalnie. Skupcie się na jadłospisie dziecka, regularnym ruchu i zapewnijcie mu regularny codzienny reżim. Bądźcie cierpliwi w stosunku do dziecka i nauczcie się tolerować jego wahania nastroju. Takie dzieci potrzebują indywidualnego, akceptującego podejścia zarówno w rodzinie, jak i w szkole.

W jaki sposób przejawiają się zaburzenia?

Oznaki zaburzeń bywają różne i należy przypomnieć, że dotyczą one głównie percepcji słuchowej i wzrokowej, a także percepcji czasu, przestrzeni i struktury ciała. Dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej mylą spółgłoski dźwięczne z bezdźwięcznymi, nie potrafią podzielić wyrazów na głoski czy analizować ich w zdaniu. Jeśli wasze dziecko cierpi na zaburzenia percepcji wzrokowej, zauważycie, że ma problemy z czytaniem, odróżnianiem wzorów czy rozpoznawaniem szczegółów na obrazie. Takie dzieci mylą cyfry i nie potrafią układać puzzli. Na pewno należy się skonsultować ze specjalistą w sytuacji, gdy wasza latorośl ma problemy z jazdą na rowerze, posługiwaniem się nożyczkami lub podczas ubierania się myli strony.

Zasięgnijcie rady

Zaburzenia percepcji u dzieci to żaden wstyd. Nie liczcie na to, że sami rozwiążecie problem. Szukajcie pomocy u psychologów, szkolnych pedagogów i lekarzy specjalistów. Poszukajcie poradni pedagogiczno-psychologicznej, gdyż niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć problem. Bardzo trudno jest walczyć z wykształconymi niewłaściwymi nawykami. Ponadto, opinie poradni pedagogiczno-psychologicznej posłużą pedagogom specjalnym za wytyczne w zakresie pracy z dzieckiem.

Uwierzcie w poprawę

Terapia zaburzeń jest naprawdę trudna i nie należy oczekiwać wyników natychmiast. Istnieje jednak nadzieja, że stan waszego dziecka ulegnie poprawie. Wyraźna poprawa następuje zazwyczaj w 6-tym roku życia. Nie wywierajcie nacisku i unikajcie sytuacji stresowych. Odnosi się to zarówno do was, jak i do waszych dzieci. Dziecko musi odczuwać wsparcie, a nie nacisk. W przeciwnym razie możecie osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Wyznaczajcie dziecku tylko realne cele, wspierajcie je w czynnościach, z którymi świetnie sobie radzi i chwalcie za małe sukcesy, również przed rodzeństwem i kolegami z klasy. Nie karzcie dziecka za niepowodzenia, nie zmuszajcie go do ćwiczeń i nie poddawajcie się, bo wtedy podda się również wasze dziecko!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 2.99)
Cebula
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3