Dziecko Szkoła Zabawna matematyka: LEGO nauczy dzieci mnożenia i dzielenia

Z klockami LEGO można nauczyć dzieci matematyki. LEGO rozwija wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, zdolność porównywania i rozróżnianie ilości. Pomaga dzieciom zrozumieć dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.

Podstawy matematyki mogą w ten sposób przyswajać nawet przedszkolaki.

Zabawy pomagające w zrozumieniu ilości

Jak wyjaśnić dziecku, że 5 to mniej niż 6, a 4 to więcej niż 2?

Budowanie wieży

Na podkładce LEGO umieść cyfry. Następnie dziecko buduje wieżę z tylu klocków LEGO, ile wskazuje liczba. Gdy zobaczy, że wieża z pięciu klocków jest mniejsza niż wieża z sześciu klocków, łatwiej przyjdzie mu porównywanie ilości.

Układaj węże

Tym razem dziecko układa klocki jednakowej wielkości jeden za drugim w takiej liczbie, jaką wskazuje plansza. Im dłuższy wąż, tym większa liczba. I wszystko jasne.

Twórz kolorowe kwiaty

Na papierze narysuj kolorowy okrąg, a w środek wpisz liczbę. Poproś dziecko o ułożenie klocków na linii okręgu, w takim samym kolorze jak okrąg i w takiej liczbie, jaką wpisałeś.

Zabawy rozwijające wyobraźnię

Z dobrą wyobraźnią geometria to pestka, podobnie jak układanie klocków.

Układanie klocków według kształtów

Zabawa inspirowana łamigłówką Tangram: Obrysuj na papierze kontury klocków LEGO w różnych rozmiarach. Następnie poproś dziecko, aby umieściło klocki w obrysowanych kształtach. Można utrudnić dziecku zadanie i każdy klocek obrysować innym kolorem, a następnie poprosić dziecko, aby umieszczało w obrysach klocki w odpowiednich kolorach.

Kolorowa wieża

Przygotuj obrys wieży zbudowanej z różnokolorowych klocków. Zadaniem dziecka będzie zbudowanie wieży z klocków w identycznej kolorystyce.

Starszym dzieciom można nieco utrudnić zadanie i do przygotowania obrysu wykorzystać klocki różnych wielkości, które dziecko będzie musiało rozpoznać. Aby uniknąć pomyłek, najlepiej obrysowywać poszczególne klocki.

LEGO uczy podstaw matematyki

Spędzasz mnóstwo czasu nad prostymi dla Ciebie, ale niepojętymi dla dziecka zadaniami z matematyki? Zanim puszczą Ci nerwy sięgnij po LEGO.

Dodawanie i odejmowanie

LEGO może służyć jako pomoc w nauce dodawania i odejmowania. Wystarczy dodawać lub odejmować klocki LEGO ułożone na podkładce.

W ten sposób można nauczyć pociechę prostych ułamków.

Mnożenie z klockami LEGO

Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale nauka mnożenia z klockami LEGO to dosłownie bułka z masłem. Wykorzystaj w tym celu wieżę.

Na przykład: 7 x 4 = 28

Zbuduj siedem wieżyczek, każda z czterech klocków, a następnie przelicz klocki. Dla większej frajdy każda wieża może mieć inny kolor i można je ustawiać jedna na drugiej.

Dzielenie z klockami LEGO

Dzielenie za pomocą klocków LEGO to nic trudnego. Weźmy choćby wcześniejszy przykład:

28 : 7 = 4

Dziecko buduje wieżę z 28 klocków, a następnie odlicza po 7 klocków. Układa z nich mniejsze wieżyczki, jedną obok drugiej. W efekcie ma 4 wieże, czyli poprawny wynik.

W ten sposób można nauczyć dziecka dzielenia z resztą. Po podzieleniu wieży na mniejsze wieżyczki zostaje określona liczba klocków, które stanowią resztę.

Poznaj inne pomysły i spraw, by matematyka stała się zabawą

Zabawna matematyka: LEGO nauczy dzieci mnożenia i dzielenia
Źródła: mathgeekmama.com, encouragingmomsathome.com, frugalfun4boys.com, mombricks.com, navigatingbyjoy.com


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3