Dziecko Maluch Zabawki dla najmłodszych rozwijają motorykę i mowę

W okresie niemowlęcym Twoje dziecko uczy się siadać, chodzić, raczkować, a jednocześnie poszukuje swojego "ja" i przechodzi okres buntu. Uczy się rozpoznawać kształty, kolory, zwierzęta, rozwijać swoje umiejętności i bardzo chętnie naśladuje dorosłych. To, czego i w jakim stopniu nauczy się w tym okresie, ma wpływ na jego dalszy rozwój.

Opanuj atak gniewu i zachowaj spokój

Zabawki dla najmłodszych wspierające rozwój motoryki dużej

Motoryka duża dotyczy dużej grupy mięśni, umożliwiających dziecku chodzenie, bieganie, skakanie i raczkowanie. Żeby te ruchy wychodziły mu dobrze, musi nauczyć się koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi. Ważne jest, żeby dziecko nabyło te umiejętności jak najwcześniej, to znaczy w wieku przedszkolnym, ponieważ później ich nauka byłaby trudniejsza.

Zabawy rozwijające motorykę dużą

Do rozwijania motoryki dużej odpowiednie są:

1. Zabawki do pchania, wożenia, ciągnięcia

Zabawki do pchania docenią dzieci powyżej pierwszego roku życia, które dopiero zaczynają chodzić i mogą po prostu oprzeć się na tych zabawkach lub usiąść na nich i jeździć. Zabawki do ciągnięcia są dla bardziej zaawansowanych „piechurów”. Zabawka do ciągnięcia nakłoni maluchów, żeby więcej chodzili. Mogą to być zwierzęta na kółkach, samochody, telefony do zabawy, drewniane zabawki z ksylofonem itp.

2. Piłka

Kolejnym użytecznym przyrządem do rozwoju motoryki dziecka jest piłka. Najlepiej większa, którą dziecko potrafi chwycić w obie ręce i rzucać nią. Oprócz rzucania piłką Twoi najmłodsi docenią zabawę w postaci kopania w piłkę, turlania się po niej i tym podobne. Dzięki piłce dziecko świetnie przećwiczy koordynację ruchową. Tę zabawkę kup dzieciom od trzeciego roku życia.

3. Rowerek dziecięcy i jeździk

Kiedy Twoje dziecko opanowało czynny siad – to znaczy potrafi samo usiąść z pozycji na czworakach i nie jest konieczne, żeby się przy tym o coś podpierało , możesz kupić mu jeździk lub rowerek dziecięcy.

Jeździki nie mają pedałów, dlatego dzieci muszą same odpychać się nogami, przez co również trenują równowagę. Rowerek dziecięcy kup dzieciom od czwartego roku życia, służy tym najmłodszym także do ćwiczenia stabilności. Na początku dzieciom mogą pomóc dodatkowe kółka.

Jak wybrać jeździk lub hulajnogę: Dziecko podpowie 

Rozwijaj przy pomocy zabawek również motorykę małą

Do motoryki małej należą wszelkie ruchy, które dziecko musi robić rękoma, szczególnie palcami – rysowanie, pisanie, nawlekanie koralików lub wycinanie i zawiązywanie sznurowadeł. Motorykę małą wspierają:

1. Klocki

Klocki ćwiczą dziecięce paluszki i wspierają rozwój motoryki małej. Oprócz motoryki klocki rozwijają również dziecięcą wyobraźnię i kreatywność.

2. Puzzle

To świetny sposób na trenowanie motoryki małej, wyobraźni i umiejętności dziecka. Odpowiedni czas na kupno puzzli to wiek od półtora roku życia dziecka. Przy kupnie puzzli najpierw wybierz te, które mają niewiele elementów i każdy element jest na tyle duży, żeby dzieci potrafiły je połączyć ze sobą. Puzzle mogą być drewniane lub z twardego kartonu.

3. Kolorowanki lub farby do malowania palcami

Z motoryką małą związana jest również zdolność do niewychodzenia poza linię przy kolorowaniu i właściwe trzymanie kredki. Im więcej dziecko będzie ćwiczyć, tym będzie zręczniejsze. Twój maluch może kolorować kredkami ołówkowymi, woskowymi, flamastrami lub istnieją kolorowanki wodne, na których kolory pojawiają się dopiero po nałożeniu wody.

W sklepach można dostać też farbki do malowania palcami. Praca z nimi daje dzieciom radość, ponieważ mogą bezpośrednio przy pomocy własnych palców nanosić farby na papier i sprawdzać, co można z nich stworzyć.

1. Plastelina

Pozwól dzieciom ulepić z plasteliny zwierzęta, ludzi i ćwiczcie kolory. Plastelina jest świetnym pomocnikiem w rozwoju motoryki małej i wspiera także kreatywność dziecka. Z masy przy pomocy foremek można wykrajać różne kształty i dziecko ćwiczy również zdolności poznawcze.

2. Nawlekanie koralików

Motorykę małą dokładnie przećwiczy nawlekanie koralików, kształtów lub cyfr i liter. Motorykę małą dzieci trenują podczas nawlekania tych przedmiotów na patyki, nici i sznurki.

Do ćwiczenia motoryki małej przyczynia się też ubieranie się dziecka. Pozwól swojej latorośli pozapinać guziki na ubraniu, zapiąć suwak i zawiązać sznurowadła.

Z zabawkami ćwicz słuch, wzrok i mowę

Chociaż być może na pierwszy rzut oka nie ma to związku, rozwój motoryki małej i dużej jest ściśle związany z rozwojem mowy i percepcji u dzieci. Ponieważ kiedy dziecko potrafi samodzielnie chodzić, raczkować, ma od razu szersze możliwości niż tylko poznawanie świata z wózka i łóżeczka. Zyskuje kolejne przeżycia, pobudzające jego ciekawość. Obserwuje więcej rzeczy, interesuje się tym, jak działają przedmioty i poszerza swój zasób słów.

Do tego przyczyniają się też:

1. Książki obrazkowe i rozkładane

Usiądź z dzieckiem i wspólnie oglądajcie książki i książeczki rozkładane. Poznawajcie razem zwierzątka, przedmioty i kształty. Zadawaj dziecku pytania w rodzaju: „Gdzie jest pies na obrazku? / Czy widzisz na obrazku trójkąt?” itd. Kupuj dziecku książki przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Dopiero z biegiem czasu dziecko będzie potrafiło rozumieć coraz bardziej skomplikowane historie.

2. Zabawki grające, mówiące i interaktywne

Zabawki, które mówią do dziecka lub wydają różne dźwięki i melodie, są bardzo lubiane przez dzieci. Kup zabawki grające po naciśnięciu konkretnego klawisza czy części ciała pluszaka. Dziecko będzie naśladować te dźwięki i w ten sposób wspierać rozwój swojej mowy.

3. Lalki i narzędzia dla dzieci

Dla rozwoju dziecka ważne jest, jak już wspominaliśmy, naśladowanie dorosłych i ich zajęć. Zatem daj dziecku przestrzeń i narzędzia do tego, żeby mogło naśladować mamę lub tatę. Twoja córeczka może opiekować się niemowlęciem – lalką. Może urządzić przyjęcie dla lalek, dzięki naczyniom dla dzieci spróbuje ugotować kolację w dziecięcej kuchni. Chłopcy docenią narzędzia dla dzieci i mogą naprawiać swoje zepsute samochodziki przy pomocy plastikowego młotka i innych imitacji. W czasie tych zabaw dzieci wymyślają też różne dialogi lub wydają dźwięki i w ten sposób ćwiczą swoją mowę.Źródło: maminka.cz, promaminky.cz, ona.idnes.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3