Zdrowy tryb zycia Relaks Z nasion wyhodujesz warzywa i kwiaty. Jak to zrobić?

Niektóre rodzaje warzyw mają bardzo długi okres wegetacyjny i możliwe, że w naszych warunkach doczekalibyśmy się bardzo słabych plonów. Dlatego warto wyhodować sadzonki z nasion. Sprawdza się to również w przypadku roślin, które nie lubią zimna i późne wiosenne przymrozki mogłyby im zaszkodzić. Małą odporność na zimno mają papryka, ogórki, pomidory, dynia, arbuz. Z kolei przygotowanie sadzonek w przypadku roślin, których okres wegetacyjny jest krótki, takich jak kalarepa, sałata czy rzodkiewka, pozwoli szybciej uzyskać plony.

Nie wszystkie rodzaje roślin wymagają jednak takiego postępowania. Na przykład rośliny strączkowe należy wysiewać bezpośrednio do gleby na zewnątrz.

Najczęściej sadzonki przygotowuje się z:

Można też przygotować sadzonki roślin ozdobnych, jednorocznych lub wieloletnich. Z nasion najlepiej wyrastają:

 • słoneczniki
 • petunie
 • nagietki
 • astry
 • maki ozdobne
 • begonie
 • niecierpki
 • pelargonie
 • rudbekie
 • lobelie
 • gazanie
 • mietelniki
 • dalie
 • dzwonki
 • suchołuski
 • złocienie


Jeśli nie wysiałeś roślin w styczniu, zajmij się tym teraz.

Pomidory to popularna roślina uprawiana na balkonach

Co potrzeba do uprawy roślin z nasion?

Sadzonki można uprawiać w szklarni, skrzyni do uprawy roślin lub na okiennym parapecie.

Do wysiewu i uprawy sadzonek potrzebne będą:

Nasiona

Doświadczeni ogrodnicy zostawiają sobie nasiona z najlepszych roślin. Uwaga na nasiona odmian hybrydowych z oznaczeniem F1. Można z nich coś wyhodować tylko w pierwszym roku. Jeśli dopiero zaczynasz, zdobądź nasiona z wiarygodnego źródła. Opłaci się trochę poszukać i zainwestować, aby razem z nasionami nie przynieść chwastów i chorób. Albo, aby uniknąć sytuacji, że zamiast pomidorów wyhodujesz z nasion petunie. Nawet jeśli przyjdzie Ci sporo zapłacić za nasiona, zaoszczędzisz na sadzonkach. Początkującym można polecić:

Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez okres 1 – 10 lat.

Pojemnik do wysiewu

Pojemnik, do którego zamierzasz wysiać nasiona, powinien być odpowiednio głęboki, aby korzeń miał gdzie rosnąć, a dodatkowo powinien przepuszczać nadmiar wody. Można wykorzystać standardowe doniczki i pojemniczki na sadzonki. Niektórzy używają też opakowań po jogurtach, kefirach, sokach, butelek PET, w których wystarczy zrobić od dołu dziurki, którymi będzie wyciekać nadmiar wody. Popularne są również pojemniki, które wysadza się do ziemi razem z rośliną. Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na specjalne pojemniki, czy wykorzystasz papierowe wkłady po jajkach, rolki z papieru toaletowego czy choćby skorupki po jajkach.

Rośliny warzywne potrzebują pojemnika o średnicy 50 cm, pozostałym wystarczy 30 mm.

Ziemia

Do sadzonek najlepiej użyć specjalnej ziemi odpowiedniej dla danej rośliny. Są to gotowe mieszanki, które wraz z odpowiednią ilością wody, ciepła i światła zapewnią optymalne odżywienie i wzrost kiełkującym roślinom. Jednocześnie taka ziemia jest lekka i przewiewna, pozbawiona czynników chorobotwórczych i szkodników.

Paprykę można uprawiać nawet w worku

Wysiewaj ostrożnie

Pojemnik do wysiewu napełnij warstwą wilgotnej ziemi. Nie powinna być zbyt mokra ani zbyt przesuszona. Dociśnij ziemię, aby usunąć powietrze, a następnie wsyp nasiona zachowując odpowiednie odstępy. Jeśli używasz małych pojemników, na przykład opakowań po jogurtach lub wytłoczek na jajka, wysiewaj po 1 – 2 nasiona. Przysyp nasiona warstwą ziemi odpowiadającą wielkości nasion. Najmniejsze nasionka wystarczy wcisnąć w ziemię — na większej powierzchni deseczką, w małych pojemnikach dłonią. Następnie zwilż nasiona rozproszonym strumieniem wody z konewki lub za pomocą spryskiwacza. Sadzonki oznacz i przykryj folią, szkłem lub odciętą górną częścią plastikowej butelki.

Nasiona przysyp warstwą ziemi odpowiadającą wielkości nasion.

Kiełkujące rośliny potrzebują ciepła, wody i światła.

Temperatura powinna być stabilna, bez większych wahań, około 20°C. Należy uważać na przeciągi i chronić rośliny przed zbyt chłodnym powietrzem lub bezpośrednim przewiewem.

Nawadnianie

Należy zapewnić odpowiednią wilgotność ziemi z kiełkującymi roślinami, ale unikać nadmiaru wody. Zbyt suche podłoże zatrzyma proces kiełkowania, z kolei zbyt silny strumień wody może wypłukać rośliny lub nasiona. Do podlewania stosuje się odstaną wodę o temperaturze nieco wyższej niż temperatura gleby.

Światło
Zapewnij młodym roślinom odpowiednią ilość światła. Najlepiej postawić je od południowej strony. W razie braku światła roślinki będą słabe, będą ciągnęły w górę. Warto zapewnić im wówczas sztuczne światło. Powodem „ciągnięcia w górę” może być również wyższa temperatura, zwłaszcza w szklarni lub skrzyni do uprawy sadzonek. Wówczas wystarczy zapewnić regularne wietrzenie.  

Z pierwszymi listkami do ukorzeniacza

Jeśli wysiałeś roślinki na grządkę lub skrzynki, kiedy wypuszczą po dwie pary liści, należy je ostrożnie przesadzić do ukorzeniacza wypełnionego ziemią. Mocniejsze roślinki pojedynczo, słabsze maksymalnie po trzy. Ukorzeniacze postaw w jasnym miejscu. Można wykorzystać plastikowych ukorzeniaczy lub odpowiednio głębokich pojemników, jak podano wyżej.

Przed przesadzeniem zahartuj sadzonki

Sadzonki powinny być odpowiednio mocne, jeśli chcesz je przesadzić. Powinny mieć mocne, zdrowe korzenie i pierwsze listki. Ogórki i dynie powinny mieć 2 – 3 listki, sałata i kalarepa 3 – 4. Sadzonki pomidorów i papryki gotowe do przesadzenia mają po 8 – 10 listków, mocną łodyżkę i pierwsze pączki.

Przed przesadzeniem do gleby sadzonki należy hartować od siedmiu do dziesięciu dni, wynosząc je w miejsce osłonięte przed działaniem bezpośrednich promieni słonecznych i wiatru. Z czasem można je zostawiać na zewnątrz na noc. Stopniowo należy wystawiać sadzonki na bezpośrednie działanie słońca i wiatru.

Sadzonki przesadzaj do gleby w zależności od ich wrażliwości na temperaturę. Kapustę, kalafior, kalarepę można przesadzić w drugiej połowie kwietnia, pomidory, paprykę, ogórki, dynię, bakłażany i arbuzy w drugiej połowie maja. Do szklarni i pod folie sadzonki można przesadzać nieco wcześniej.

Pierwsze prace w ogrodzie zaczynają się już w lutym

Z nasion wyhodujesz warzywa i kwiaty. Jak to zrobić?


Źródła: izahradkar.sk, gardeners.com,  osiva-semena.sk, urobsisam.zoznam.sk,

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3