Dziecko Noworodek Wysypka, wyprysk, krostki: dzieci również miewają problemy ze skórą


Twoje dziecko jest wprost doskonałe. Ale w pierwszych miesiącach życia jest również bardzo delikatne. A zwłaszcza jego skóra. Jest ona mniej więcej o połowę cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, a dodatkowo musi reagować na zmiany hormonalne zachodzące u mamy oraz zaadaptować się w nowym środowisku, w którym napotyka mnóstwo nieznanych dotąd czynników. Nie ma się czemu dziwić, że skóra dzieci łatwo reaguje plamami, podrażnieniem, wysypką, wysychaniem, potówką itp. Oto kilka rad, co zrobić, żeby skóra dziecka była zawsze gładka, zdrowa i odpowiednio nawilżona.

Sucha skóra to częste zjawisko u dzieci

Dość dużo noworodków ma suchą skórę w pierwszych dniach lub tygodniach życia, zwłaszcza tych, które przyszły na świat nieco wcześniej. Nie jest to jednak powód do zmartwienia. Pod suchą skórą zwykle jest doskonale nawilżona i zdrowiusieńka warstwa, która już wkrótce wyłoni się spod martwego naskórka. Jeśli jednak suchy naskórek nie schodzi, warto zasięgnąć porady pediatry.


 

Dobre kosmetyki potrafią zdziałać cuda! Jak wybrać odpowiednie kosmetyki spełniające potrzeby dziecka?

Czy to wyprysk? Często pojawiają się na szyi i policzkach

Wyprysk u dzieci objawia się jako swędzące zaczerwienienie i może wystąpić w kilku miejscach jednocześnie, najczęściej na buzi. Zwykle dotyka dzieci, których rodzice mają skórę atopową lub chorują na astmę. W tym przypadku ważne jest usunięcie przyczyny. Czy są nią domowe czworonogi a może nieodpowiedni składnik w diecie mamy? Dowiedz się, co wywołuje wyprysk i spróbuj wyeliminować przyczynę. Pielęgnacji skóry dziecka dotkniętej wysypką należy poświęcić więcej uwagi. Warto sięgnąć po naturalne, bezzapachowe kosmetyki, a ewentualne problemy lepiej konsultować z pediatrą lub dermatologiem.

Wyprysk u dzieci powinien obejrzeć specjalista.

Dobra rada: do naprawdę wrażliwej skóry polecamy nawilżające mleczko do ciała dla noworodków Fred & Flo Ultra Sensitive, które wspaniale nawilża i wzmacnia płaszcz ochronny skóry, a dodatkowo nie zawiera PEG, barwników i olejów mineralnych.

Biała kaszkowata wysypka zwykle sama mija

Obawy związane z białą „kaszkowatą” wysypką przeżywa prawie co druga mama troszcząca się o skórę dziecka. Białe grudki często bywają mylone z trądzikiem, ale ich prawdziwą przyczyną jest keratyna „uwięziona” pod powierzchnią skóry. Nie należy się jednak martwić na zapas. Zwykle „kaszka” mija bez śladu po upływie kilku tygodni, a skóra jest równie gładka jak przedtem.

Grudek i wyprysków u dzieci nie wolno wyciskać!

W przypadku problemów skórnych u noworodka ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do skóry wrażliwej. Może kosmetyki Fred & Flo okażą się strzałem w dziesiątkę! 

Na trądzik pomoże mleko mamy

Trądzik u maluchów, podobnie jak w okresie dojrzewania, wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Tyle że zmiany te nie występują u niemowlęcia, lecz u jego mamy. Jej hormony krążą bowiem w krwi dziecka jeszcze po porodzie. Jeśli dodać do tego łatwo zatykające się pory, trądzik u noworodków nie powinien być żadnym zaskoczeniem. W większości trądzik u noworodków nie swędzi, nie piecze i nie wywołuje żadnych innych dolegliwości, dlatego, podobnie jak białych grudek, nie trzeba go zwalczać, gdyż po pewnym czasie sam ustąpi. Miejsca, których pojawił się trądzik należy przemywać dwa, trzy razy dziennie ciepłą wodą i delikatnie osuszać. Warto jednak poinformować o trądziku pediatrę.

Na trądzik u dzieci nie wolno stosować kremów i innych preparatów przeznaczonych dla dorosłych.

Dobra rada: niektóre mamy smarują skórę dotkniętą trądzikiem własnym pokarmem, który ma właściwości dezynfekujące i przyspiesza gojenie.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z tych rzeczy, które noworodek otrzymuje „w pakiecie” z nocnym płaczem i bólami brzuszka. Od czasu do czasu spotyka się z nim każda mama malucha, dlatego nie ma powodów do paniki. Na delikatną skórę pośladków oddziałują enzymy, a dodatkowo jest ona narażona na otarcia od pieluszki, chemikalia i wilgoć.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

  • Częściej przewijaj malucha.
  • Od czasu do czasu pozwól skórze dziecka „odetchnąć” i zostaw malucha bez pieluszki. Dziecko połóż na podkładce.
  • Wypróbuj różne typy i marki pieluch. Zmiana marki może się okazać zbawienna. Wypróbuj na przykład pieluchy Ultra Dry marki Fred & Flo wykonane z przewiewnego materiału.
  • Nie zaciskaj pieluszki zbyt mocno. Postępuj tak, aby wilgoć nie wydostała się na zewnątrz i aby skóra mogła oddychać.
  • Po umyciu, przed przewinięciem dziecka użyj kremu lub pudru, aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu skóry z zawartością pieluszki.

Wysypka, wyprysk, krostki: dzieci również miewają problemy ze skórą Pieluszkowemu zapaleniu skóry można zapobiegać również dzięki metodzie, którą opanowują już dwumiesięczne szkraby. Dowiedz się, jak to zrobić.

Łojotokowe zapalenie skóry – strupki we włosach

Łojotokowe zapalenie skóry u noworodków występuje przede wszystkim w obszarach dotkniętych nadmierną produkcją sebum, czyli na głowie, wokół oczu i nosa. Typowym objawem są małe białe lub żółtawe, a nawet szarawe łuski skóry i miejscowe zaczerwienienie. Czasem łojotokowe zapalenie skóry przybiera postać żółtawych strupków na skórze głowy lub opuchlizny. Objawy zwykle ustępują pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka, nie powodując żadnych dolegliwości. W takim przypadku nie należy się niepokoić. Nie jest konieczne żadne leczenie. Problematyczne miejsca należy jedynie nacierać tłustym kremem lub oliwką dla dzieci i delikatnie wyczesywać łuszczącą się skórę specjalną szczotką do włosów dla dzieci. Oliwka dla dzieci z olejem migdałowym i olejem jojoba oraz wyciągiem z rumianku marki Fred & Flo skutecznie oczyszcza i pielęgnuje skórę dziecka, a zatem będzie dobrym pomocnikiem każdej mamy.

Jeśli na skórze pojawią się objawy infekcji, wybroczyny lub nieprzyjemny zapach, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.


W niskich temperaturach skórze dziecka zagraża także chłód

Delikatna skóra dziecka może łatwo ulec odmrożeniu, zwłaszcza na buzi i dłoniach. Najpierw robi się blada i bolesna, z czasem pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna i tworzą się pęcherzyki. Dzieci i niemowlęta nie powinny przebywać na zewnątrz w temperaturach poniżej -5°C

Odmrożone części ciała należy traktować bardzo ostrożnie, najlepiej schować zmarznięte ręce pod pachy. Ważny jest także ruch. Przebywając na zewnątrz nie należy ogrzewać zmarzniętych części ciała oddechem, gdyż para z ust może spowodować odmrożenia. Odmrożenia na twarzy można rozmasować delikatną tkaniną bawełnianą, szalikiem lub oliwką dla dzieci.


Źródła: whattoexpect.com, nationaleczema.org, maminka.cz

 


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3