Dziecko Przedszkole Wychowanie przedszkolaka o otwartym umyśle

W miarę jak twoje dziecko wkracza z wieku niemowlęcego w przedszkolny, staje się ono bardziej świadome i wyraża opinie o otaczającym je świecie. Jednym z elementów jest dostrzeganie różnic pomiędzy nim samym a innymi. Dziecko zaczyna także wyrabiać swoją własną tożsamość. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym pomożesz swojemu przedszkolakowi zrozumieć te różnice i ustrzeżesz go przed stereotypami, które mogą stanąć na jego drodze rozwoju.

Myśl poza schematami

Jest wiele dziewczynek, które kochają ciężarówki, tak samo jak chłopców, którzy lubią lalki. Dlatego też nie należy próbować uparcie zachęcać ich do polubienia jednej czy drugiej rzeczy. W ich wieku ważne jest, aby pomóc im korzystać z własnej wyobraźni. To, jakie zabawki wybiorą, nie ma znaczenia – tak długo jak dobrze się bawią. Jeżeli już zależy ci na utrzymaniu neutralności, to kupuj zabawki, które nie są ustawione pod konkretną płeć: klocki do budowania, kolorowe LEGO czy zabawki związane ze sztuką albo rzemiosłem. Jakby nie patrzeć, każde dziecko ma swoją własną osobowość, rzeczy które lubi i te, których nie toleruje, dlatego też nie należy wmawiać dziecku, że są zabawki, którymi nie może lub nie powinno się bawić tylko ze względu na płeć. Z drugiej strony, nawet jeżeli nie będziesz otaczała swojej córki różem i pluszakami, może się okazać, że i tak będzie ona tego pragnęła. Wynika to z wpływu innych dzieci w przedszkolu i to także jest całkowicie normalne.

Zastanów się nad swoimi przypuszczeniami

Zabawa to świetny sposób na to, aby twoje dziecko poznawało otaczający je świat i zadawało związane z nim pytania. Kto powiedział, że Barbie zawsze musi mieć dziecko z Kenem? Może woli wziąć ślub z Kopciuszkiem, jest samotną matką lub chce być znaną na całym świecie zawodniczką piłki nożnej – w żaden sposób nie powinno się ograniczać wyobraźni dziecka. Poza tym jest ona dla rodzica świetnym wskaźnikiem tego, w jaki sposób dziecko postrzega świat. Istnieje tak wiele możliwych ścieżek kariery, marzeń, przyjaźni. Dlaczego więc nie zachęcić dziecka do poszukiwania różnych scenariuszy podczas zabawy? Jest to o wiele lepsze od wysłania księżniczki w podróż po raz kolejny tą samą trasą.

Zachęć dziecko do dyskusji...

W przedszkolu twoje dziecko spotka zapewne dzieci z różnych środowisk i typów rodzin, co sprawi, że w jego głowie zrodzą się pytania. Czemu Franek ma dwóch tatusiów? Gdzie jest mama Ani? Dlaczego Jacek nie mówi tak samo, jak ja? Staraj się odpowiedzieć w jak najprostszy i szczery sposób. Dzięki temu pokażesz dziecku, że dane zjawisko jest normalne. Jeżeli dziecko jest zmartwione sytuacją, na jaką natknęło się w przedszkolu, np. nagła choroba czy żałoba, to najlepiej będzie znaleźć artykuł, który wskaże ci, jak wyjaśnić dziecku te straszne rzeczy w odpowiedni sposób.

…pomóż dziecku zrozumieć, kiedy nie powinno zadawać pewnych pytań

Każdy rodzic miał zapewne moment w swoim życiu, np. w autobusie, kiedy dziecko w mało delikatny sposób wskazało na daną osobę. W miarę jak dziecko staje się starsze, możesz mu wyjaśnić, że nie zawsze powinno mówić o wszystkim, co przychodzi mu do głowy. Nie przesadzaj jednak, dzieci są po prostu ciekawskie – staraj się ocenić sytuacje. Dzięki temu zrozumiesz, jak czuje się osoba, na której dziecko skupiło uwagę. Niektórzy mogą szukać możliwości rozmowy o swoim życiu bądź zdrowiu, natomiast inni będą czuć się nieswojo. Jako osoba dorosła, to właśnie ty musisz ocenić daną sytuację. Jeżeli robi się niezręcznie, staraj się odwrócić uwagę dziecka. Zawsze możesz wrócić do tematu później, kiedy będziecie sami – wtedy będziesz mogła odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Pozwól im odkrywać!

Zabawa powinna zachęcać przedszkolaków do wyrażania siebie i swoich emocji. Patrzenie, jak rozwija się ich osobowość, jest fascynujące samo w sobie. Nie przejmuj się więc, gdy nagle twój syn wpadnie na pomysł przebrania się za Elzę i to w pełnym stroju, wliczając w to biżuterię i wysokie obcasy. W ich wieku jest to po prostu eksperymentowanie. Dla dziecka nie różni się to niczym od noszenia peleryny czy maski Batmana. Dlatego też dziecko może wpaść na pomysł zabawy z makijażem. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki to kochają – kolory, pędzelki i małe słoiczki z przeróżnymi substancjami to świetna zabawa dla ich ciekawskich umysłów. Jeżeli już jednak zdecydujesz się na to, aby pozwolić im na pobrudzenie się makijażem, pamiętaj najpierw o schowaniu swojej ulubionej szminki.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3