Dziecko Noworodek Wychowanie bezpieluszkowe

Dzieci komunikują się z otoczeniem od pierwszych chwil życia. Choć nie umieją mówić, przekazują swoje odczucia poprzez płacz, mimikę i gesty. Już po kilku dniach mama potrafi odgadnąć, czy dziecko płacze z głodu, niezadowolenia, czy boli je brzuszek albo robi kupkę. Sygnały te są fundamentem wychowania bezpieluszkowego. W naszych warunkach to dość rzadko spotykane, ale w Afryce i Azji dzieci bardzo często wychowuje się bezpieluszkowo. Dziewięciomiesięczne maluchy uczą się używania nocnika, a dwuletnie mogą się obyć bez pieluch.


Jak wybrać pieluszki dla dziecka?

Uczenie dziecka na nocnik od małego

W zależności od stopnia rozwoju, dziecko odzwyczaja się od pieluch w wieku 18 – 24 miesięcy, najpóźniej do trzeciego roku życia. W wychowaniu bezpieluszkowym dzieje się to już u dwumiesięcznych maleństw. Uściślijmy: nie chodzi o oduczanie od pieluchy, lecz o przyzwyczajanie do nocnika. Dziecko od małego uczy się, że miejscem, w którym załatwia się potrzeby fizjologiczne jest nocnik, a pieluszka tylko zabezpiecza przed „wpadkami”.

Wychowanie bezpieluszkowe pozwala zaoszczędzić na pieluchach, a przede wszystkim umacnia więź z dzieckiem.  

Jak zacząć? Obserwuj sygnały, jakie przekazuje dziecko

Oczyma wyobraźni widzisz siebie, jak nieustannie obserwujesz, czy dziecko przypadkiem nie chce siusiać i nie starcza Ci na nic czasu? To nie tak. Jak już wspomnieliśmy, dzieci komunikują się z otoczeniem za pomocą sygnałów, których trzeba się nauczyć. Z reguły dzieci siusiają i robią kupkę zaraz po przebudzeniu, podczas karmienia lub krótko po karmieniu. Zwykle robią przy tym specyficzne grymasy, ruchy i miny. Starsze dzieci skupiają się tylko na tej jednej czynności, więc odrywają się od wszystkiego innego: przestają ssać, bawić się, mają nieobecny wzrok. To właśnie sygnały, które są pomocne w wychowaniu bezpieluszkowym.

Jak tylko nauczysz się rozpoznawać te sygnały, zacznij łączyć je z określonym dźwiękiem, takim jak „sssss” lub „pszszszsz”, trzymając dziecko (bez pieluszki) nad nocnikiem. Najlepiej sprawdza się tzw. nocnik chiński, który układa się między nogami, a dziecko przytrzymuje się nad nocnikiem. Niektóre mamy wolą toaletę, na której same siadają, a dziecko zwijają w pozycję kłębka, albo umywalkę w łazience. Decyzja należy do Ciebie.

Poza nocnikiem warto mieć pod ręką wilgotne chusteczki, które delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę. Przydadzą się też ściereczki z bawełny do wycierania „wypadków przy pracy”.

Pozycja kłębek

Ułóż dziecko w pozycji kłębka. Oprzyj malucha pleckami o swój brzuch, chwyć pod kolanami, kierując pupę nad nocnik. Kłębek przypomina pozycję, w której rodzice trzymają na rękach dziewczynki przy siusianiu na dworze.

Jak szybko dziecko przyzwyczai się do nocnika?

To indywidualne. Na początku łatwiej będzie Ci rozpoznać kupkę. Po przebudzeniu i jak tylko zauważysz, że dziecko zamierza się wypróżnić, posadź je na nocniku. Przygotuj się, że maluch początkowo nie będzie rozumiał, o co chodzi. Niektórym dzieciom zajmuje to dwa, a innym nawet cztery tygodnie. Każde dziecko jest inne. Jeśli się nie uda, nic nie szkodzi. Załóż dziecku pieluszkę i spróbuj następnym razem.

Gdy nadejdzie kryzys

Zdarza się, że dziecko, które dotychczas bez problemów korzystało z nocnika, zaczyna go bojkotować. Na przykład, gdy odkryje, ile frajdy daje ruch i nie będzie w stanie usiedzieć na nocniku. Nie poddawaj się i ponawiaj próby. Możesz też stosować zarówno nocnik, jak i pieluchy, ignorując „małe wpadki”. Wcześniej czy później dziecko wróci do korzystania z nocnika.


Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla maleństwa?Źródła: diaperfreebaby.org, modrykonik.sk, workingmother.com

Published: 4 miesiące temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.