Wybór odpowiedniego łóżka dla dziecka

Nie ma ustalonej zasady co do tego, kiedy należy zrezygnować z łóżeczka dziecięcego i zakupić maluchowi nowe łóżko. Z reguły robi się to między osiemnastym miesiącem a trzecim rokiem życia malucha. Z pewnością trzeba to zrobić, jeśli dziecko nauczyło się wychodzić z kojca lub spodziewamy się kolejnej pociechy.

Jeśli zostajemy rodzicami po raz drugi, najlepiej zakupić nowe łóżko dla starszego dziecka na około sześć do ośmiu tygodni przed pojawieniem się w domu noworodka. Dzięki temu przejście z kojca do łóżka uprzedzi kolejną dużą zmianę – nowe rodzeństwo. W przeciwnym razie malec może uznać, że został pozbawiony łóżeczka przez nowego brata lub siostrę, co może wywołać u niego stres.

Możesz również umieścić noworodka w kołysce obok łóżka. Następnie, gdy dziecko ma 3-4 miesiące, usypiasz niemowlę w łóżeczku, a starsze dziecko przenosisz do większego łóżka, tłumacząc, że wyrosło już z kojca.

Pamiętaj, że z większego łóżka dziecko może łatwo wyjść, więc zabezpiecz wszelkie niebezpieczne miejsca. Łóżko będzie przydatne również wtedy, gdy uczysz malucha korzystania z toalety.

Wielu psychologów dziecięcych sugeruje, że przed kupnem większego łóżka dla dziecka warto poczekać najdłużej, jak to tylko możliwe. Więc jeśli nie ma takiej potrzeby, a dziecko śpi spokojnie, można zdecydować się na nowe łóżko dopiero po upływie trzech i pół roku od urodzenia malucha.

Co zrobić, jeśli dziecko nie lubi spać w nowym łóżku?

Niektórym dzieciom kwestia spania w nowym łóżku przychodzi łatwo, innym ciężej. Jest to zrozumiałe, ponieważ uważają łóżeczko za przytulne miejsce, w którym każdego wieczoru czują się bezpiecznie. Dlatego postaraj się, aby ta zmiana przebiegła jak najłagodniej.
Połóż w nowym posłaniu wszystkie ulubione koce i zabawki dziecka. Jeśli to możliwe, ustaw łóżko w tym samym miejscu, co poprzednie – nawet na kilka miesięcy – gdy się obudzi w nocy, wszystko będzie wyglądało tak samo.

Spraw aby dziecko poczuło, że jest to szczególne wydarzenie – niech pokazuje gościom i przyjaciołom swoje nowe, duże łóżko. Możesz wspomnieć o nowym łóżku dużo wcześniej, co wywoła u malucha poczucie ekscytacji i oczekiwania. Pozwól mu wybrać nową pościel – to również wzbudzi dodatkowy entuzjazm.

Łóżka dziecięce

Jeśli masz mało miejsca w domu lub twoje dziecko nie chce pełnowymiarowego łóżka, istnieje wiele tanich, piętrowych, krótszych łóżek z wbudowanymi barierkami. Takie łóżka jednak nie posłużą na długo (w końcu maluch będzie potrzebował większego), mogą być również trochę małe dla dorosłych, aby na przykład położyć się koło szkraba i opowiedzieć mu bajkę.

Czy mogę kupić zwykłe łóżko?

Łóżko dla małego dziecka musi mieć barierkę. Pamiętaj, że przyzwyczaiło się do spania w łóżeczku, gdzie nie ma możliwości upadku. Zamontuj to zabezpieczenie, nawet jeśli uważasz, że twoje dziecko nie wierci się podczas snu. Maluch może nawet złamać kość w wyniku upadku.

Innym rozwiązaniem będzie dosunięcie łóżka do ściany. Można również zakupić niskie łóżko, które ułatwi maluchowi wchodzenie i schodzenie.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Kasza jaglana 500 g (kg = 6.18)
Tesco Kasza jaglana 500 g
  309
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3