Wybór odpowiedniego łóżka dla dziecka

Nie ma ustalonej zasady co do tego, kiedy należy zrezygnować z łóżeczka dziecięcego i zakupić maluchowi nowe łóżko. Z reguły robi się to między osiemnastym miesiącem a trzecim rokiem życia malucha. Z pewnością trzeba to zrobić, jeśli dziecko nauczyło się wychodzić z kojca lub spodziewamy się kolejnej pociechy.

Jeśli zostajemy rodzicami po raz drugi, najlepiej zakupić nowe łóżko dla starszego dziecka na około sześć do ośmiu tygodni przed pojawieniem się w domu noworodka. Dzięki temu przejście z kojca do łóżka uprzedzi kolejną dużą zmianę – nowe rodzeństwo. W przeciwnym razie malec może uznać, że został pozbawiony łóżeczka przez nowego brata lub siostrę, co może wywołać u niego stres.

Możesz również umieścić noworodka w kołysce obok łóżka. Następnie, gdy dziecko ma 3-4 miesiące, usypiasz niemowlę w łóżeczku, a starsze dziecko przenosisz do większego łóżka, tłumacząc, że wyrosło już z kojca.

Pamiętaj, że z większego łóżka dziecko może łatwo wyjść, więc zabezpiecz wszelkie niebezpieczne miejsca. Łóżko będzie przydatne również wtedy, gdy uczysz malucha korzystania z toalety.

Wielu psychologów dziecięcych sugeruje, że przed kupnem większego łóżka dla dziecka warto poczekać najdłużej, jak to tylko możliwe. Więc jeśli nie ma takiej potrzeby, a dziecko śpi spokojnie, można zdecydować się na nowe łóżko dopiero po upływie trzech i pół roku od urodzenia malucha.

Co zrobić, jeśli dziecko nie lubi spać w nowym łóżku?

Niektórym dzieciom kwestia spania w nowym łóżku przychodzi łatwo, innym ciężej. Jest to zrozumiałe, ponieważ uważają łóżeczko za przytulne miejsce, w którym każdego wieczoru czują się bezpiecznie. Dlatego postaraj się, aby ta zmiana przebiegła jak najłagodniej.
Połóż w nowym posłaniu wszystkie ulubione koce i zabawki dziecka. Jeśli to możliwe, ustaw łóżko w tym samym miejscu, co poprzednie – nawet na kilka miesięcy – gdy się obudzi w nocy, wszystko będzie wyglądało tak samo.

Spraw aby dziecko poczuło, że jest to szczególne wydarzenie – niech pokazuje gościom i przyjaciołom swoje nowe, duże łóżko. Możesz wspomnieć o nowym łóżku dużo wcześniej, co wywoła u malucha poczucie ekscytacji i oczekiwania. Pozwól mu wybrać nową pościel – to również wzbudzi dodatkowy entuzjazm.

Łóżka dziecięce

Jeśli masz mało miejsca w domu lub twoje dziecko nie chce pełnowymiarowego łóżka, istnieje wiele tanich, piętrowych, krótszych łóżek z wbudowanymi barierkami. Takie łóżka jednak nie posłużą na długo (w końcu maluch będzie potrzebował większego), mogą być również trochę małe dla dorosłych, aby na przykład położyć się koło szkraba i opowiedzieć mu bajkę.

Czy mogę kupić zwykłe łóżko?

Łóżko dla małego dziecka musi mieć barierkę. Pamiętaj, że przyzwyczaiło się do spania w łóżeczku, gdzie nie ma możliwości upadku. Zamontuj to zabezpieczenie, nawet jeśli uważasz, że twoje dziecko nie wierci się podczas snu. Maluch może nawet złamać kość w wyniku upadku.

Innym rozwiązaniem będzie dosunięcie łóżka do ściany. Można również zakupić niskie łóżko, które ułatwi maluchowi wchodzenie i schodzenie.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.